İhsanoğlu: Gazze için ne kadar üzülüyorsak, Kobani için de o kadar üzülüyoruz

Ekmelleddin İhsanoğlu, gazetecilerin Kobani’deki IŞİD saldırılarılarıyla ilgili sorusunu yanıtladı...

İhsanoğlu: Gazze için ne kadar üzülüyorsak, Kobani için de o kadar üzülüyoruz

Dün Ankara'daki basın, yayın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Ekmeleddin İhsanoğlu, cumhurbaşkanı seçimine ilişkin açıklama yapıp, soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmelleddin İhsanoğlu, gazetecilerin Kobani’deki IŞİD saldırıları hakkındaki sorusu üzerine, “Kerkük, Gazze için ne kadar üzülüyorsak, Kobanê için de o kadar üzülüyoruz” dedi.

ÖZGÜR GÜNDEM DAVET EDİLMEDİ

Dün, cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya Özgür Gündem gazetesinin davet edilmediği ortaya çıktı.

Gazetecilerin “Genelkurmay ve AKP’nin akreditasyon uygulamasının devamı mı” sorusuna yanıt veren İhsanoğlu, konunun bir hatadan kaynaklı olduğunu söyledi. İhsanoğlu, “Benim için de sürpriz bir gazetemizin davet edilmemesi. Herkes burada var. Akreditasyon falan yok. Türkiye’nin her yerinde herkesle beraberim. Etrafımda koruma ordusu yok. Herkesle iç içeyim. Böyle bir şey yoktur. Bundan emin olabilirsiniz” dedi.

KOBANİ SORUSU

Irak’ta yaşayan Türkmenlerin Musul’un işgaliyle birlikte yaşadıklarını anlatan İhsanoğlu’na gazeteciler, Kobani’ye yönelik IŞİD saldırıları konusunda ne düşündüğünü sordu. Diyarbakır ve Urfa'ya giderek oradaki vatandaşlarla bir araya geleceğini belirten İhsanoğlu, şunları söyledi:

"Telafer'deki sıkıntı karşısında ne hissediyorsak, Kerkük, Gazze için ne kadar üzülüyorsak, Kobani için de aynı şekilde üzülüyoruz. Artık Ortadoğu'nun barış ve huzur diyarı olmasını istiyoruz. Türkiye burada çok önemli rol oynayabilir. Burada bir devletler arasında bir işbirliği ve güvenlik ağını kurmamız lazım. Bunu yapmadığımız takdirde bu sıkıntılara hep maruz kalacağız. Etnik, mezhebi veya ideolojik temeller üzerine değil, milletlerin, halkların menfaati ve selameti açısından yapmamız lazım. Bu kolay iş değil, çok zor iştir. Ama bu yola girmemiz lazım. Türkiye cumhurbaşkanının bu konuda tecrübesini, bilgisini koyması lazım, temaslarını, uluslararası ilişkilerini kurması lazım." (Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 13:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
sari ismail
sari ismail - 4 yıl Önce

Kürtlerin oyuna göz dikmiş Tekmeleddin