İhsanoğlu, AKP'nin Köşk hesaplarını bozdu

Erdoğan aday olmayabilir...

İhsanoğlu, AKP'nin Köşk hesaplarını bozdu

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Köşk adayı olarak açıklanmasıyla beraber AKP'nin planlarının değiştiği öne sürüldü. AKP'nin cumhurbaşkanlığı adaylığı içi yeniden Abdullah Gül'le temasa geçtiği iddia edildi.

Taraf'tan Güler Yılmaz'ın haberine göre; Ankara'da kulislerde Eklemeddin İhsanoğlu'nun Köşk adaylığı için değil, Erdoğan'a tampon isim olsun diye öne sürüldüğü konuşuluyor.

Taraf'taki haberin tamamı şöyle:

Muhalefetin ezber bozan çatı adayı İhsanoğlu, AKP’de Köşk planını değiştirdi. İbrenin yeniden Gül’e döndüğü konuşuluyor

ERDOĞAN'IN KÖŞK HESAPLARI BOZULDU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “çatı adayı” olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun üzerinde uzlaşması Başbakan Erdoğan’ı köşeye sıkıştırdı. CHP’de şok yaşanırken, bu isme karşı çıkan milletvekilleri bile, İhsanoğlu’nun Köşk’e değil, Başbakan Erdoğan’a karşı tampon olarak öne sürüldüğünü dillendirmeye başladı. Siyasi kulislere göre; İhsanoğlu’nun karşısında ilk turda seçilememe riski Erdoğan’a aday olma kararını yeniden gözden geçirmesine yol açacak. Erdoğan, riski göze almak yerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeniden adaylığına onay vermek zorunda kalacak.

SEÇİLEMEME RİSKİ ÇIKTI

Çatı aday olarak iki liderin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu açıklamasının ardından siyasi kulisler hareketlendi. İhsanoğlu adı Köşk senaryolarını değiştirdi. Senaryolardan ilkine göre “Ekmel Bey” Köşk için değil, Erdoğan’a tampon isim olarak öne sürüldü. AKP’nin adayı olarak çıkmasına kesin gözüyle bakılan Erdoğan’ın, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun karşısında ilk turda seçilememe riski ortaya çıktı. Bu riskin Erdoğan’ın aday olma kararını yeniden gözden geçirmesine yol açacağı belirtiliyor.

TOPU GÜL’E ATACAK

İddialara göre AKP Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, riski göze almak yerine Abdullah Gül’ün adaylığına yeniden onay vermek zorunda kalacak. Erdoğan, Gül seçilirse “Ben seçtirdim”, kaybederse “Gül kaybetti” diyecek.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 22:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER