İçişleri Bakanı’ndan ABD’ye kayyum yanıtı

Bakan Soylu, belediyelere kayyum atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu

İçişleri Bakanı’ndan ABD’ye kayyum yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden 28 belediyeye yapılan kayyum atamasıyla ilgili açıklamasını değerlendirdi.

Soylu, “Bizi üzen dün bir büyükelçinin yaptığı açıklamadır. Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak bunu kabul ederiz ve bu değerlendirmeyi de asla kabul edilemez buluruz” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bayram namazı, çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Belediyelere kayyum atanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Soylu, şunları söyledi:

“Bu görevlendirmeler hem teröre yönelik terörle bağı, terör örgütlerine olan desteği hem adli hem de idari soruşturmalarla sabit olan ve bu konuda artık milletin bu oyunu, demokrasinin millet adına uygulanması lazım gelen bir uygulamadır. Bu konuda inanıyorum ki görevlendirilen arkadaşlarımız kaymakamlarımız, oradaki yetkililer her birisi çok başarılı bir şekilde yönetim ortaya koyacaktır. Hiç kimsenin endişesi olmasın. Hizmetler en üst seviyede görülecektir. Halkın kaynakları milletimize, halka aktarılacaktır.”

‘SORUMLULUKTAN UZAK AÇIKLAMALAR’

Soylu, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından kayyum atamaları ile ilgili yapılan açıklamayı ise eleştirdi:

“Bizi üzen dün bir büyükelçinin yaptığı açıklamadır. Türkiye’nin içişlerine müdahale olarak bunu kabul ederiz ve bu değerlendirmeyi de asla kabul edilemez buluruz. Bir yandan terörle olan bağı ve ilişkisi adli ve idari makamlarca ve soruşturmalarla tespit edilen ve bu konuda anayasamızın kanunlara uygun bir şekilde gerçekleştirilen bu sürecin sonunda eğer terörle mücadele konusunda kararlılık ortaya koyuluyorsa ve bu kararlılık bütün dünyaya özellikle müttefiklerimizle birlikte her türlü teröre karşı mücadele ediyorsak, bu sorumluluktan uzak açıklamalar teröre cesaret verir. Buna hiç kimsenin hakkı yoktur. Özellikle dost olarak, müttefik olarak nitelendirdiğimiz ülkelerin elçileri bu konuda bir değerlendirme yapma hakkına sahip değillerdir. Türkiye’yi bu tip bir süreçle tanımlandırmak ülkemize de milletimize de büyük bir haksızlıktır. Tahrik unsuru içeren bir açıklamadır.”

Bakan Süleyman Soylu şöyle devam etti:

“Seçilmişlik hukukun ve demokrasinin gaspı anlamına gelmez. Tam tersine hukuku ve demokrasiyi tam anlamıyla muhafaza etmek anlamına gelir. Bunu yapmıyorsanız hukuk, mahkemeler devreye girer. Seçilmişlik herkese istediğini yapma özgürlüğünü vermez. Ehliyetin kuralları bellidir hizmet. Ehliyetin kuralları bellidir kaynağı yerinde kullanmak. Ehliyetin kuralları bellidir hukukun kuralları içerisinde bir değerlendirme yapmak. Bu ehliyeti farklı bir şekilde değerlendirenlere müdahale yine hukukun içerisinde olur.”

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2016, 23:39

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER