İçişleri Bakanı Zerdüştlük ve Yezidilik’e taktı

İdris Naim Şahin farklı inançları hakaret sıfatı olarak kullanmaya devam etti…

İçişleri Bakanı Zerdüştlük ve Yezidilik’e taktı

TBMM Genel Kurulu'nda, BDP'nin, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi. Görüşmeler sırasında İdris Naim Şahin ile BDP'liler arasında sert tartışmalar yaşandı.

 

Genel Kurul'da, BDP'nin, Şahin hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması konusunda, CHP, MHP, BDP ve AK Parti grupları adına yapılan konuşmaların ardından, Bakan Şahin, hakkındaki iddialara yanıt verdi. Bakan Şahin konuşmasında BDP Milletvekillerinin telefonlarını dinlediğini de ağzından kaçırınca yoğun tepki oluştu.

 

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından yapılan oylamada, gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

 

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Nevruz kutlamalarından önce neden düzenlemeler getirdiklerine yönelik, "Bu konuyu, BDP'nin sözcülüğünü yaptığı, bir parçası olduğu KCK, yani Kürtleri cebren köleleştirme örgütünün aldığı tavsiye kararları, verdiği talimatları dinleyerek öğrendik. Ondan dolayı bu tedbiri almak durumundaydık" dedi.

 

"İSTİHBARATIN GEREĞİNİ YAPMASAYDIK..."

Şahin, önlem aldıklarını ancak BDP ve uzantılarının, durmadığını, masum insanları bir şekilde kandırarak, korkutarak, teşvik ederek kanunsuz şekilde 18 Mart'tan itibaren sokaklara dökmeye gayret ettiğini söyledi. Şahin, hedefleri itibariyle bunu başaramadıklarını iddia etti.

 

Cizre'de, 20 Mart'ta halkı korumak için görev yapan polis memurlarına, BDP binasının dibinde, uzun namlulu silahlarla ateş edildiğini söylen Şahin'e, BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, "Yalan söylüyorsunuz" diye karşılık verdi.

 

Şahin ise, "Ben siz değilim" diyerek, konuşmasını sürdürdü.

 

BDP milletvekilleri, Şahin'i sıra kapaklarına vurarak protesto etti.

 

Polisin canlı kalkan olarak, çocukları vurmamak için karşı ateş etmediğini, şehit olduğunu söyleyen Şahin, "Polis Ahmet Toprakoğlu ve diğer şehitlerimizin hesabını herhalde sizden soracağız. Hangisi insanlık, hangisi çağdışılık, hangisi mağara devri anlayışı, takdirlerinize sunuyorum" dedi.

 

"EFENDİLERİNE BELLERİNDEN İPLE BAĞLILAR"

Şahin, BDP'nin, istemeden, kanunsuz gösterileri, kışkırtmaları teşvik eden konumda olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Nevruz ile ilgili genelgeyi yayımladıktan sonra, milletvekillerinin aralarında geçen diyalogda, 'İyi ki bu bakan genelgeyi yayımladı. Meydan meydan, şehir şehir harap olacaktık, bir günde bu işi halledeceğiz, ne güzel oldu' diye konuşanlar da onlar. İstemeden gidiyorlar. Çünkü mecburlar, özgür değiller, bir yerlere bağlılar. O yer neresi; efendileri var, o efendilere bellerinden iple bağlılar, çekerler dururlar, koyverirler gezerler. Emir alırlar yaparlar, emir alırlar dururlar.

 

Bu gensoruyu önce verdiler, sonra ne olduysa vazgeçtiler. Emir geldi tekrar verdiler. BDP'ye, parti olarak diyecek bir şeyim yok. Sayın milletvekillerine ülkeye verdikleri işler nedeniyle hiçbir zaman teşekkür etmeyeceğim. Bir istisna var, bu gensorular için geçen sefer teşekkür etmemiştim, iki kez ediyorum. Çünkü bana BDP ve arka planını anlatma imkanı verdikleri için."

 

"BU YAPI NEDİR?"

Bakan Şahin, BDP'nin, KCK'nın ana sözleşmesine göre, belediyeleri ve paralelindeki sivil toplum örgütleriyle bir bütün olduğunu, hiyerarşik yapıda BDP'nin üstte değil, ortalarda bulunduğunu söyledi.

 

"BDP'nin bağlı bulunduğu, organik bağı olduğu KCK yapılanması, yani ülkeyi bölme, yıkma amaçlı, 30 yıldır meşgul eden, lanetli yapının uzantısı" diyen Şahin, konuşmasının bu bölümünde de bazı fotoğraflar gösterdi.

 

"Bu yapı nedir?" diye soran Bakan Şahin, şunları söyledi: "Mardin Nusaybin'de BDP tarafından 2008'de yaptırılan kültür merkezinin duvarındaki Zerdüştlük ve Yezidilik inancına ait semboller. Bu yapı, PKK terör örgütünün kandırarak, kaçırarak, dağa, sınır ötesine, yurt dışına götürdüğü, eğittiği insanlara yaşattığı bir hayatın resmidir. Bu yapıda İslam inancı yoktur, yapının tek özü önce Müslüman olmamak, sonra hiçbir dine mensup olmamaktır, dinsizlik yapısıdır.

 

Bu yapıda kesilmiş olan yayladaki koyun değil, örgütün avlayarak kestiği, mensuplarına yedirdiği domuzdur. Bu yapı inancı yok eden benim Kürt kardeşimin inancını, ahlakını, namusunu rencide eden yapıdır. Bu yapıda sahte namaz, dalga geçerek saf tutma, oruç tutmadan açılan iftarlar, sahte imamlar, sahte paraların cebinde olduğu imamlar vardır. Bu yapının özünde Kürtlerin peygamberi haşa Başkan Apo vardır. Bu yapının uzantısından bu memlekete hiçbir hayır gelmemiştir.

 

Benim Kürt kardeşim 30 yıl boyunca bu yapıdan çok çekti, çektirildi. 30 yılda, bu yapı nedeniyle tarım ve hayvancılık dibe vurdu, sınır ticareti, sanayi tesisi yapılamadı, girişimciler yatırım yapmamıştır. Ticaret tatile uğradı, kepenekler sürekli kapatıldı. Kapalı kepenklerin hesabını soracağız dediğimizde rahatsız oldular, kaybedilen canlar, akan kanlar, gözyaşı... Siz olmasanız, ardınızdaki o kanlı örgüt olmasaydı 30 yılın sonunda o bölgedeki Kürt kardeşimin, cebinde daha çok para, tarlasında daha çok ürün, yaylasında daha çok hayvan, şehrinde daha çok fabrika olacaktı. Bunun hesabını vermek durumundasınız, bu hesabı yapmak durumundayız. 30 senede 25 kuruş ne yaptınız, yıkmak, yakmak, yolları, kaldırımları tahrip etmek, can almak, kan dökmekten başka."

 

BDP'LİLERDEN ÇOK SERT TEPKİ

TBMM Genel Kurulu'nda, İçişleri Bakanı Şahin, hakkında verilen gensoru önergesi üzerinde parti gruplarının iddialarını yanıtladı.

 

Şahin, konuşmasının ardından kürsüden ayrılırken, BDP'li milletvekilleri, "milletvekillerinin telefonları nerede dinlemiyormuş, açıkla" şeklinde laf attı.

 

BDP'li milletvekillerinin, Şahin'e itirazları sürerken, Bağımsız Mardin Milletvekili Ahmet Türk, bağırmaya devam eden BDP Grup Başkanvekili Kaplan'dan, "bir dakika" diyerek susmasını istedi. Bunun üzerine, Bazı AK Parti milletvekilleri Türk'ü alkışlayarak, Kaplan'a, "dersini aldın" diye seslendi.

 

"Sataşma" gerekçesiyle söz alan Türk, "Yıllardan beri bu parlamentodayım, bu kadar seviyesiz, halkıyla alay eden, inançları rencide eden böyle bir konuşmaya şahit olmadım. Sayın Bakan'ın halkımızdan özür dilemesi gerekiyor. Hiç kimse Kürtlere dinini öğretemez. Sayın Bakan buraya gelsin tartışalım. Bir taziyeye gittiğinde Fatiha okuyabiliyor mu? Sanki kendisi çok dindar" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

 

Kaplan, Türk'ün konuşması sırasında laf atan bazı AK Parti'li milletvekillerine, "Haddini bil. Terbiyesizlik etmeyin. Saygılı olacaksın" şeklinde yanıt verdi.

 

AK Parti milletvekilleri, süresi tamamlanmasına rağmen konuşmasına devam eden Türk'e, "Ses gitti, ses gitti" şeklinde bağırdı.

 

Konuşmasını, Bakanlar Kurulu sıralarına dönerek sürdüren Türk, "Bana yumruk atanı bulamadığınızı söylediniz. Orada polisler var" dedi.

 

"USTALIK KABİNENİZİN..."

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan da "sataşma" gerekçesiyle söz alarak, "Adalet ve özgürlük böylesine sorumsuz bir bakanın insafına bırakılmayacak kadar kutsaldır. Taklacı, zurnacı ve ne dediğini bilmez bir bakan, bu Kutlu Doğum Haftası'nda gelip milyonlarca Kürt'ün inançlarıyla alay etti. Bu bakan, ustalık kabinenizin en rezalet, en rezil duruşunu gösteriyor" diye konuştu.

 

TBMM Başkanvekili Meral Akşener, bu sözler üzerine Kaplan'a, "temiz dil" uyarısında bulundu.

 

“BÖYLE BİR BAKAN KONTROLSÜZ BİR GÜÇTÜR”

"Sayın Bakan, milletvekillerinin telefonlarını gizlice dinlediğini ifade etti. Bu bir suçtur" ifadesini kullanan Kaplan, "Böyle bir bakan normal demokrasilerde 1 saniye görevde kalamaz. Böyle bir bakan kontrolsüz bir güçtür, tehlikedir. Bu tehlikeyi nasıl alkışlıyorsunuz? Böyle bir bakan hiçbir demokraside korunmaz" şeklinde konuştu.

 

“KALK BİR TAKLA AT, GÖBEK AT DA SENDEN KURTULALIM”

BDP Muş milletvekili Sırrı Sakık, İçişleri Bakanı Şahin'e hitaben, "Siz hangi milletvekillerinin telefonunu dinlediyseniz çıkıp burada açıklamazsanız namertsiniz, alçaksınız. Bu ülkeyi, bayrağı, Tayyip Erdoğan'ı seviyor musun? Seviyorsun. O zaman kalk bir takla at, göbek at da senden kurtulalım. Sen taklacı bir bakansın, sen bu ülkeye layık değilsin" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2012, 18:22
YORUM EKLE