İçişleri Bakanı Ala: Çözüm sürecinde yılbaşına kadar anlamlı adımlar atılacak

Bakan Ala, çözüm süreciyle ilgili açıklamalar yaptı…

İçişleri Bakanı Ala: Çözüm sürecinde yılbaşına kadar anlamlı adımlar atılacak

İçişleri Bakanı Efkan Ala, çözüm sürecinin yol haritasını A Haber'de anlattı.

A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlayan Ala, süreci; "Çekilme, silah bırakma ve dağdan ineceklere siyaset yolu" olarak özetleyerek, "Çözüm sürecinde yılbaşına kadar anlamlı adımlar atılacak" dedi.

Efkan Ala, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

‘YILBAŞINDAN ÖNCE YENİ ADIMLAR ATILABİLİR’

Bu konularda tarihlendirme yaparız ama, tarihlendirmeyi söylemeyiz. 2002'den beri yaptığımız çalışmalar olmasaydı bugün o yol haritasını konuşuyor olamazdık. Şimdi yol haritasını konuşuyoruz, zaten üzerinde çalışıyoruz, 2 gün önce Sayın Başbakan'ın başkanlığında ciddi bir toplantı yaptık. Çözüm süreci hükümet programındaki ana başlıklardan biridir ve bizde bu yol haritasını taraflarla hem kamu içerisindeki, hem kamunun dışındaki tarafları ile konuşarak yapıyoruz, kamuoyuyla paylaşılması gereken kısmı paylaşılacaktır. Hangi tarihte ne olacağını söylerseniz korkarım ki o tarihlerde o işin yapılmaması için provokasyonlar yapılabilir. Zaten görüyorsunuz yapılmaya da çalışılıyor. Bunlara engel olmak için daha ihtiyatlı bir süreç yönetimini arzu ediyoruz.

Kandil'deki ve Türkiye içerisindeki dağlarda teröristlerin olduğu bilinmeyen bir şey mi? Bunu millet bilmiyor da bugün mü keşfetmişler? Türkiye'nin dağlarında teröristler yok ise biz neyin çözüm sürecini yürütüyoruz? Neyi çözmeye çalışıyoruz?

Biz bu meseleleri çözmek için bir süreç yönetiyoruz. Gördünüz mü burada da varmış diye o provokasyona alet olan ya da o provokasyonu yapmak isteyen milletin tekrar hafızasına bir soru işareti koymak için çaba sarfediyorlar, ama onların provokasyon olduğunu artık çocuklarımız bile biliyor. Türkiye'nin geleceğinden emin bir şekilde bu sorunun çözülmesine olan inancı ve hükümete olan güveni devam ediyor, biz de bunları çözeceğiz.

Çekilme, silahların bırakılması, geriye dönüş, geriye döndükten sonra alınacak kararlar, topluma kazandırılma, siyaset alanı, bütün bunlar yol haritasının ana başlıkları. Burada saklı gizli bir şey yok.

Neyi, nerede, ne zaman yapacağımızı çalışıyoruz. Onun da gereğini yapıyoruz. Bu konuya ilişkin yasa çıkardık. O yasanında ne zamana çıkacağını çok önceden söylemedik ama çalışıyorduk . Olayın kendisi için doğru zamanlama bulundu o zaman çıkardık. Çözüm sürecinde yılbaşından önce yeni adımlar planlıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 15:40

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER