Hüseyin Çelik: Kürdistan'ı tanırız demedim

’Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız’ dedi...

 Hüseyin Çelik: Kürdistan'ı tanırız demedim

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Irak  Kürdistan Bölgesi bağımsızlık ilan ederse ’tanırız’ veya ’tanımayız’ gibi ifadeler kullanmadığını belirtti.

Hüseyin Çelik, Rudaw televizyonu ve Financial Times’a verdiği mülakatlarda Kürdistan Bölgesi bağımsızlık ilan ederse ’tanırız’ veya ’tanımayız’ gibi ifadeleri asla kullanmadığını belirterek, ’Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız’ dedi.

Basnews’teki habere göre; basına verdiği mülakatlarda üzerinde durduğu bazı hususların, farklı değerlendirmelere, zaman zaman zorlama yorum ve çarpıtmalara konu olduğunu söyleyen Çelik her iki mülakatta da üzerinde durduğu ve vurguladığı hususları şu şekilde sıraladı:

 ’1. Biz, Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız. Türkiye’nin bugüne kadar tüm çabası hep bu yönde olmuştur. Irak’ın birliği, Irak halkının bir bütün olarak huzur, refah ve güvenliği hep önceliğimiz olmuştur. Ülkemizin bu yöndeki politikasında herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır.

 2. Maalesef. Yanlış politikalardan dolayı bugün Irak, fiilen üçe bölünmüş gibi bir görünüm sergilemektedir. Asla temenni etmeyiz ama şayet Irak’ın resmen bölünmesi sözkonusu olursa Irak’taki tüm halklar gibi, Kuzey Irak’taki Kürdlerin de kendi siyasi geleceklerine, kendilerinin karar verme hakkı vardır. Böyle bir durumda Irak’taki tüm halkların kendi güvenlik ve esenliği bakımından menfaatlerinin korunacağı bir çözüm bulunması ülkemizin tercihi olacaktır.

 3. Kürd ve Kürdistan kelimeleri geçmişte Türkiye’de tabu idi. Artık bu ifadeler tabu olmaktan çıkmıştır.

 4. Mülakatlarda, Kuzey Irak’taki Kürdler bağımsızlık ilan ederse ’tanırız’ veya ’tanımayız’ gibi bir ifade asla kullanılmamıştır.

 5. Sözkonusu açıklamalarımın dışındaki yorum, değerlendirme ve çarpıtmalar, mülakatları yayımlayan ve onlardan iktibas yapan basın ve yayın kuruluşlarına aittir.’

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 14:31

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER