Hüseyin Çelik: Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir

AKP Genel Bakşan Yardımcısı Çelik, Federal Kürdistan'ın bağımsızlık tartışmalarını değerlendirdi...

Hüseyin Çelik: Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir

Kürdistan Federal Bölgesi’nin, Irak’ta son dönemde yaşanan gelişmelerin ardından ayrı bir devlet olabileceği düşüncelerini değerlendiren AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, ‘Irak bölünürse Kürdistan kardeşimizdir.’ diye konuştu.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak’ın ikinci büyük şehri Musul’u ele geçirmesinin ardından, peşmergenin de Kerkük’e yerleşmesiyle ülkenin bölünmesi ve Kürdistan Federal Bölgesi’nin bağımsızlığı gündeme geldi.

Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de, “Kürtlerin geleceğini tayin etme vakti geldi.” diyerek bağımsızlığın sinyalini verdi.

ÇELİK: ONLARIN ADI KÜRDİSTAN VE BU KABUL EDİLMELİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Financial Times Gazetesi’ne son gelişmeler ışığında Kuzey Irak’ta kurulabilecek bir Kürt devleti hakkında açıklamalarda bulundu.

Kürdistan Federal Bölgesi’nde bağımsız bir Kürt devleti kurulması ihtimalinin devlet erkini eskiden olduğu gibi rahatsız etmediğini ve bazı şeylerin değiştiğini söyleyen Çelik, “Eskiden bağımsız bir Kürt devleti mevzuu Türkiye için savaş nedeni sayılıyordu. Hatta Kürdistan kelimesi bile insanları sinirli ve agresif yapmaya yeterliydi. Ama onların adı Kürdistan ve bunun kabul edilmesi gerekli.” dedi.

Çelik ayrıca, “Eğer Irak bölünürse ki bu kaçınılmaz görünüyor; onlar bizim kardeşimizdir.” dedi.

FİNANCİAL TİMES: TÜRKİYE SİNYALİ VERDİ

Financial Times, Çelik’in sözlerini aktardığı haberinde “Türkiye bağımsız Kürdistan’ı tanıma sinyali verdi.” yorumuna da yer verdi.

“BÖYLE BİR DEVLET TÜRKİYE’NİN İŞİNE YARAYABİLİR”

Gazete ayrıca Kuzey Irak’ta kurulacak böyle bir devletin IŞİD gibi radikal terör örgütleri ile Türkiye arasında tampon görevi göreceği için Türkiye’nin işine yaracağını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2014, 10:19

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER