Hükümette kontrgerilla bilmecesi!

MİT Meclis Komisyonu’nun var dediğine bakan yok diyor…

Hükümette kontrgerilla bilmecesi!

Özel Kuvvetler içinde yasadışı yapılanma olduğu yönündeki bilgi ve belgelere karşın Milli Savunma Bakanlığı’nın 17 Eylül 2012 tarihinde Darbe Komisyonu’na gönderdiği yazıda “Özel Kuvvetler Komutanlığı içinde kontrgerilla yapılanması yoktur” ifadesi yer aldı

MİT, ÖKK (Özel Kuvvetler Komutanlığı) içinde yasadışı yapılanmanın olduğunu iddia eden belgeleri 24 Aralık 2012’de TBMM Darbeleri ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’na gönderirken, Milli Savunma Bakanlığı’nın 17 Eylül 2012 tarihli komisyona gönderdiği yazıda, “Özel Kuvvetler Komutanlığı içinde kontrgerilla yapılanması yoktur” dediği ortaya çıktı.

12 EYLÜL DOSYASINDA

Meclis Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 25 Kasım 1952-12 Eylül 1980 tarihleri arasında darbeler, muhtıralar ve demokrasiyi işlevsiz kılan tüm girişim ve süreçler ile Milli Birlik Komitesi İrtibat Bürosu olarak çalışan birim, Özel Harp Dairesi ve kontrgerilla yapılanmalarına ilişkin her türlü bilgi ve belgenin birer örneğini istemişti. Bakanlık bu talebe 17 Eylül 2012’de cevap verdi. Bakanlığın yazısı komisyonun 12 Eylül davası kapsamında Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği raporun ekleri arasında çıktı.

Vatan’dan Çınar Özer’in haberine göre, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz imzalı cevabi yazının ekindeki iki sayfalık bilgi notunda “ÖKK’nın Kuruluş Tarihçesi” yer aldı. 27 Eylül 1952’den 17 Ağustos 2012 yılları arasındaki 11 maddeden oluşan tarihçe ve “ÖKK’nın Görevleri” başlığı altında 7 maddelik görev listesi yazıldı. Tarihçenin son madde olan (ı) bendinde ise, MİT’in, komisyona 24 Aralık 2012’de gönderdiği bilgi notu ve ihbar mektuplarında, ÖKK içindeki yasadışı yapılanmanın olduğunu iddia etmesine karşın, “Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda kontrgerilla yapılanması yoktur” denildi.

KOMİSYON: HALA FAALİYETTE

Darbe Komisyonu raporunda derin devlet, Özel Harp Dairesi ve Seferberlik Tetkik Kurulu’yla ilgili şu ifadeler yer almıştı: “Türkiye’de derin devlet devasa bir yapıdır, operasyonel eylemler yapmıştır, yapmaktadır ve tasfiyeye tevessül edilmediği için belli ki yapmaya devam edecektir. Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla 27 Eylül 1952 yılında Silahlı Kuvvetler bünyesinde ve Milli Savunma Yüksek Kurulu’nun kararıyla kurulan Özel Harp Dairesi’nin tarihi, aynı zamanda Türkiye’nin gizli tarihidir. Daire kâğıt üzerinde Seferberlik Tetik Kurulu olarak gözüktü. (1970’li yıllardaki) katliam, cinayet ve suikastları gerçekleştirenler, sivil unsurunu oluşturan ‘vatanseverler’di. Sayıları hakkında kesin bir rakam bilinmemektedir. Ancak yüz binlerle ifade edilmektedir. En önemli ve en tehlikeli gerçek de sivil unsurların hala faaliyette olması.”

ÖKK’NIN TARİHÇESİ

Yazıda ÖKK’nın tarihçesi kısmında şu bilgiler yer aldı:

* Bakanlar Kurulu’nun 27 Eylül 1952 sayılı kararı ile “Hususi ve Yardım Muharip Birlikler” adı altında bir kuruluşun oluşturulmasına karar verildi. Söz konusu karar gereği 4 Kasım 1953 yılında “Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı” adı altında kuruldu. 14 Aralık 1970 tarihinde “Özel Harp Daire Başkanlığı” adını aldı. 1992 yılında çevre ülkeler ve İç Güvenlik Harekatı ihtiyaçlarına bağlı olarak yeniden teşkilatlandı ve “Özel Kuvvetler Komutanlığı” adını aldı. Özel Kuvvetler Komutanlığı 2002 yılında Kirazlı ve Güvercinlik Kışlalarını devrederek Gölbaşı’nda inşa edilen yeni kışlasına taşındı. 2006 yılında yeniden teşkilatlanan Özel Kuvvetler Komutanlığı Seferberlik Tetkik Kurulu Başkanlığı ve Muharebe Arama Kurtarma Alay Komutanlığı yeniden teşkil edilen Seferberlik Tetkik Daire Başkanlığı kuruluşuna dahil edildi, 1. ve 2. Özel Kuvvet Tugay Komutanlıklarının isimleri 1. ve 2. Özel Kuvvet Komutanlıkları şeklinde değiştirildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2013, 23:00
YORUM EKLE