Hrant Dink davasında Albay Ali Öz'ün yargılanmasına devam edildi

Dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yargılanmasına devam edildi…

Hrant Dink davasında Albay Ali Öz'ün yargılanmasına devam edildi

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink cinayetinde Yargıtay'ın, hakkında 'görevi ihmal'den ağır cezada yargılanmasına karar verdiği dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti, davanın Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen ana dava ile birleştirilmesi talebinde bulundu.

Trabzon 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve sanık Ali Öz'ün yer almadığı duruşmaya, Dink ailesinin avukatlarından Hakan Bakırcıoğlu ile sanık Ali Öz'ün avukatı Ali Sürmen katılmadı. Mahkeme heyeti başkanı, Dink cinayetine ilişkin Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen ve daha önce karara bağlanan dava dosyasının temyiz için Yargıtay'dan dönmesinin beklenmesine karar vererek, duruşmayı 11 Eylül 2014 tarihine erteledi.

DİNK CİNAYETİ DAVASI

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinden bir süre sonra İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ile birlikte 8 asker hakkında, 'ihmal' suçundan Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi ile 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde ayrı ayrı dava açılmıştı. 1. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mayıs 2011 tarihinde yapılan son duruşmasında kararını açıklamış, sanık Albay Ali Öz hakkında aynı fiil nedeniyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde açılmış dava bulunduğundan, aynı fiil nedeniyle bir kişinin iki kez mahkeme önüne çıkartılamayacağı gerekçesiyle davanın, CMK 223/7 gereğince Yargıtay nezdinde temyiz yolu açık olmak üzere reddine karar vermişti.

Aralarında Albay Öz'ün de bulunduğu 8 askerin yargılandığı 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davanın kararı ise 2 Haziran 2011 tarihindeki 17. duruşmada açıklanmıştı. Mahkeme, Dink'in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle Albay Ali Öz ve İstihbarat Şube Müdürü Kıdemli Yüzbaşı Metin Yıldız'ı 6'şar ay, astsubaylar Okan Şimşek ve Veysel Şahin ile Hüseyin Yılmaz ve Hacı Ömer Ünalır'ı 4'er ay hapis cezasına çarptırmış, Gazi Günay ve Önder Araz'ın ise beraatine karar vermişti. 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararına itirazı görüşen Yargıtay 5. Ceza Dairesi ise davanın yeniden ağır ceza mahkemesinde görülmesine hükmetti. (haberimport)

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 15:56

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER