Hollanda: Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin ülkemize gelmesini arzu etmiyoruz

Türkeş'in istenmemesinin, "Mart ayında yaşanan olayların mantıksal sonucu" olduğu kaydedildi

Hollanda: Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin ülkemize gelmesini arzu etmiyoruz

Hollanda hükümeti, Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in, 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümü nedeniyle Salı günü Apeldoorn kentinde yapılacak toplantıya katılmasını "arzu etmediğini" açıkladı.

Yusuf Özkan'ın BBC Türkçe'de yer alan haberine göre Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "mevcut koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda'ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı" vurgulandı.

Açıklamada, Türkeş'in istenmemesinin, "Mart ayında yaşanan olayların mantıksal sonucu" olduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, "15 Temmuz darbe girişiminin Türk demokrasisine yönelik bir saldırı olarak değerlendirildiği" ve Hollanda tarafından kınandığı da anımsatıldı.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) yurt dışı örgütlenmesi olarak bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Hollanda şubesi tarafından düzenlenen toplantı için Orpheus adlı kongre merkezinde salon kiralanmıştı.

Sosyal medya üzerinden yapılan duyuruda, toplantıya Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in de konuşmacı olarak katılacağı açıklanmıştı.

Hollanda, Mart ayında anayasa değişikliği referandumu kampanyası çerçevesinde toplantı yapmak isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya miting izni vermemişti. Hollanda hükümetinin, Türk bakanların uçağına iniş iznini iptal etmesi üzerine Almanya'da bulunan Fatma Betül Sayan Kaya, kara yoluyla Rotterdam'a geçmişti.

Polis tarafından Türkiye'nin Rotterdam Başkonsluğu'na gidişine izin verilmeyen Kaya, "istenmeyen yabancı" ilan edilip sınır dışı edildiği bildirilmişti. Türkiye ise Bakan Kaya'nın, yaşanan tartışmanın ardından kendi isteği ile Almanya'ya geri döndüğünü açıklanmıştı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
fermandarov
fermandarov - 12 ay Önce

bence herhangi bir kabine üyesi polonyayla görüşme gerçekleşsin bakınız arkadaşlar rusya parçalanma sinyallerini yakmaya başladı abd polonyayla sıkkı bir ittifak imzalamak üzere bence şuan türkiye suriyedeki sınırını korumaya çalışsın yeter ...
karadenize hakim olmak istiyorsa güç oluşturup polonya ile ortak bir karara varmalıdır ...
en karlı politikası polonyalılarla olacaktır türkiyenin polonyaya karşı bir tutum sergilerse rusyanın parçalanmış topraklarını paylaşırken polonya ile savaşabilir çünkü türkiye abd den hızla uzaklaşıp japonlarla ilişki kurmaya çalışıyor ....
avrupa nın işi çok zor eğer türkiye ve polonya anlaşırlarsa dünyaya söz geçirecek bir güç olabilecektir...
abd polonyayı hızla türkiyeden uzaklaştırmaya çalışacaktır ...
herhangi bir polonya ve türkiye savaşı olursa abd polonyadan yana olacaktır..
türkiye güçlenmesi gerekli geriye doğru değil ileriye doğru gitmesi lazım..
avrupayı değil polonyayı düşünmesi gerekmeli..