'Hırsız var' dövizi açan kadınlara 7 bin 800 TL para cezası

Erdoğan'ı "Hırsız var" yazılı döviz açarak protesto etmişlerdi...

 'Hırsız var' dövizi açan kadınlara 7 bin 800 TL para cezası

Kırklareli'nde gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı "Hırsız var" yazılı döviz açarak protesto ettikleri için Çiçek Güçlü ve Deniz Gülşen'e haklarında açılan davada "Kamu görevlisine alenen hakaret ettikleri" gerekçesiyle 7 bin 800 TL para cezası verildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Mart yerel seçimleri öncesinde düzenlediği Kırklareli mitingi sırasında "Hırsız var" yazılı döviz açan Çiçek Güçlü ve Deniz Gülşen hakkında Kırklareli Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan iddianame sonucu açılan davada karar verildi.

Davaya bakan Kırklareli 1. Sulh Ceza Mahkemesi, Çiçek Güçlü ile Deniz Gülşen hakkında "Kamu görevlisine alenen hakaret ettikleri" gerekçesiyle 7 bin 800 TL para cezası verdi.

Duruşma sonrasında açıklama yapan Avukat Şerif Özgür Urfa, Türkiye 'de 'Hırsız var' demenin suç haline geldiğini kaydederek, "Biz bunun mücadelesini verdik. Mahkeme, yargılama sonunda müvekkillerim 'Kamu görevlisine hakaret' suçu işlediğini kanaat getirerek her ikisi içinde ayrı ayrı 7 bin 80 lira adli para cezasına hükmetti. Bundan sonra Yargıtay'a başvuracağız. Yargıtay tarafından orada incelenecek. Bir başka ilde görülen bir duruşmada 'Katil Erdoğan' sözü sonunda yargılanan kişiler beraat etmiştir. Düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında bu sözü tekrarlamışlar. Bildiğimiz kadar Tayyip Erdoğan'ın avukatları da itiraz ederek temyize gitmiştir. Geçen duruşmada başbakanın avukatları verdikleri dilekçe baro pulunu ve harcını yatırmadıkları için kabul edilmemişti. Bu eksiklerini bugün de gidermedikleri için davaya katılma talepleri reddedildi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2014, 13:04

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER