HDP’nin ‘ikinci tur’ planı: Boykot tartışılıyor

HDP, olası bir ikinci turda partinin adayı yarışan isimler arasında olmazsa sandığa gitmeme tartışılıyor

HDP’nin ‘ikinci tur’ planı: Boykot tartışılıyor

Halkların Demokratik Partisi’nde (HDP), olası bir ikinci turda partinin adayı yarışan isimler arasında olmazsa sandığa gitmeme tartışılıyor.

HDP Genel Merkezi, AKP ile MHP’nin kurduğu ‘Cumhur İttifakı’nın karşısında CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin kurmaya çalıştığı ittifaktan dışlanma olasılığına karşı tutum belirlemeye çalışıyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması ve HDP adayının da yarışan iki isimden biri olmaması durumunda oy kullanmama düşüncesinin ağırlık kazandığı bildirildi.

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, 24 Haziran seçimine ilişkin yol haritasının görüşüldüğü PM ve MYK toplantılarında anket sonuçları da değerlendirildi.

HDP’nin Selahattin Demirtaş’ı aday göstermesi durumunda muhalefetin çıkaracağı adaya da bağlı olarak oy oranlarının yüzde 14 ile 17 arasında değiştiği ifade edildi.

Buna karşın CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin, kendilerini dışlayarak bir ittifak kurması durumunda özellikle Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin olası ikinci turunda kilit önem taşıyan HDP, “tarafsız kalmayı” seçecek. Kulislerde, “Bizi baraj altında ya da denklem dışında bırakmak isteyenler olursa ikinci turda seçmenimize ‘gidin, bunlara oy verin’ diyemeyiz” görüşü dillendiriliyor.

ADAY 2 MAYIS’TA

Eski Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’ın isminin öne çıktığı adaylık süreci kesinleşse bile 2 Mayıs Çarşamba gününe kadar açıklama yapılmayacak. Adaylık açıklaması için Çarşamba günü gerçekleştirilecek MYK toplantısı beklenecek.

Kaynak: BirGün

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 16:58

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuncay isiki
Tuncay isiki - 3 yıl Önce

Tc devletinin çizgisinden çikmayan duzen partileri olumu gosterip sitmaya razi etme politikasi chp ve iyi parti biri ordunun obur ise mite bagli 2 parti yani iradenizi bize teslim edin bîze geldiginizde ilkelermis kurd sorunuymus gelmeyin bakin erdogan hukumeti kurdleri perisan ediyor tekrar gelirsen haliniz yaman diye her iki partide hdp te mesaj veriyok!bilmiyorlarki tc devleti ve Tim milletiyle maskara olmus dunyada ekonumi çukmus devket olmus aile maya tarikatlar devleti halbuki kurdler kaybetmeye alismis olume alismis olumden ote varmi diye dusenemiyorlar aslinda hdp nin yapacagi tek sey ilk bastan boykut diyecekki madam benimle anlasmiyorsaniz girmiyorum bari déssidée olmus bu uckatcilar politikasi tam olsun ama tc daha çok kaybeder Tim partiler daha çok kayber belki turkiyeyide 20 milyon kurd kaybeder ama karsisinda 800 kimlik devlet gelenegi olan tc kaybederki birdahada duzluge çikmaz idia esiyorum hdp simdiden boykut karsi alsin devletine kendisi Tum partilerini hdp nin kapisinin onunde koyruga koyturtmasi olsun!tc devlet gelenegi alismis zayifi hirpalamayi santaj yapmayi!

SIRADAKİ HABER