HDP'nin grup toplantısı içtüzüğe takıldı

Meclis TV yayını kesti...

 HDP'nin grup toplantısı içtüzüğe takıldı

BDP grup toplantısında bir ilk yaşandı. Buldan’ın konuşmasında HDP’li Kürkçü’yü kürsüye çağırmasının ardından tabelalar değişti ve toplantı HDP Grubu’na dönüştü. Durum Meclis TV içtüzüğüne uygun olmadığı için yayın kesildi.

BDP’nin haftalık Meclis Grubu toplantısında bir ilk yaşandı. BDP’den ayrılan isimlerle kurulan HDP’nin grup toplayacak çoğunluğu olmamasına rağmen kürsüye, HDP tabelası konuldu. Grubun ise onlara tahsis edildiği söylendi. BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın bu açıklamasının ardından kürsüye HDP’li Ertuğrul Kürkçü gelip, Kürtçe selamladı ve grup konuşması yaptı. Durum Meclis TV İçtüzüğe uygun olmadığı için yayını kesti.

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eşbaşkan Gültan Kışanak Avrupa turuna çıkarken, partinin haftalık grup toplantısı Grup Başkanvekili Pervin Buldan başkanlığında gerçekleşti.

Buldan, grup toplantısını partilerinin bir bileşeni olarak HDP’ye ayırdıklarını belirterek, sözü Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü’ye bıraktı. Öcalan’ın “barış süreci sırat köprüsünde” sözlerini anımsatan Kürkçü, “Hükümeti bu köprübaşına getirmek de başarı ama bu barış sürecini köprüden geçirmek hükümetin sorumluluğu. Kürtlerin hakları teminat altına alınana kadar bu mücadele sürecek” dedi.

'BARZANİ ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ'

Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesut Barzani’nin Diyarbakır’da ağırlanacak olmasın değer biçtiklerini anlatan Ertuğrul Kürkçü, bu misafirperverliğin PYD lideri Salih Müslim’e de gösterilmesini istedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2013, 21:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER