HDP’nin eyleminde 2'nci aşama: Demokrasi Buluşmaları

Demokrasi yürüyüşüyle sahaya inen HDP, “Demokrasi Buluşmaları” ile çalışmalarını devam ettirecek

HDP’nin eyleminde 2'nci aşama: Demokrasi Buluşmaları

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Haziran’da açıkladığı tutum belgesi ardından Hakkari ve Edirne’den başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” ile gündemi belirlemişti.

HDP şimdi de “Demokrasi Buluşmaları” adı altında bir dizi eyleme başlıyor.

MA’dan Berivan Alan’ın haberine göre, HDP’nin “Demokratik Mücadele Programı” adıyla açıkladığı eylemler, 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar sürecek.

İKİNCİ AŞAMA MECLİS’TE BAŞLIYOR

Yarın gerçekleştirilecek HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında Demokratik Mücadele Programı’nın ikinci aşamasına Meclis’te başlayacak.

Özellikle çoklu baro tasarısının görüşüldüğü yasa tasarısına karşı “Hep Birlikte Savunma Hakkı İçin Buluşuyoruz” denilerek, Meclis’te Eş Genel başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan’ın katılımıyla yarın basın açıklaması yapılacak.

BARIŞ TEMALI DEMOKRASİ BULUŞMALARI

HDP, Temmuz ayı boyunca “Demokrasi Buluşmaları” gerçekleştirilecek. Buluşmalar ile devam eden anti-demokratik uygulamalara karşı demokrasi söyleminin öne çıkması hedeflenirken, “Savaşa karşı barış” buluşmaların ana talebi olacak. İkinci aşama boyunca farklı dini ve etnik gruplar, işçiler, aydın ve gazeteciler, kadınlar, ekolojistler, gençlerle buluşmalar gerçekleştirilecek.

HDP, Ağustos ayına kadar 10 başlıkta buluşma gerçekleştirecek. İlk olarak “Savunma Hakkı” başlığında buluşma gerçekleştirilecek.

“Hukuk ve İnsan Hakları”, “Emeğin Hakları”, “Savaşa ve Yoksulluğa Hayır Demek”, “Halkların Özgürlüğü, İnançların Eşitliği”, “Adalet”, “Demokrasi” konularında açık hava toplantıları planlanıyor.

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yapılacak tüm etkinliklerde fiziki mesafe, maske ve açık alanda yapılması konusunda da halk sağlığını esas alarak, çalışmalar yürütülecek.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER