HDP’li vekillerden canlı kalkan eylemine destek nöbeti

HDP'li vekiler canlı kalkan eylemine destek vererek Zergê Tepesi yakınlarında nöbet tutmaya başladı

HDP’li vekillerden canlı kalkan eylemine destek nöbeti

HDP milletvekilleri ile DTK Eş Başkanı Hatip Dicle’nin de aralarında olduğu bir heyet, Diyarbakır’ın Lice-Hani-Kocaköy üçgenindeki operasyon bölgesine giderek canlı kalkan eylemine destek verdi.

Diyarbakır’ın Lice-Hani-Kocaköy üçgeninde askeri operasyona karşı Hani ilçesine bağlı Hurê (Gömeç) kırsalındaki canlı kalkan eylemi devam ediyor.

İMC'de yer alan habere göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Ziya Pir, Çağlar Demirel, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, İmam Taşçıer, Aralarında Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il yöneticilerinden oluşan bir heyet, canlı kalkan eylemine destek vererek Zergê Tepesi yakınlarında nöbet tutmaya başladı.
Devam eden nöbet sırasında DTK Eş Başkanı Hatip Dicle ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken birer açıklama yaptı.

DİCLE: EL ELE VERMELİYİZ

“1990’lı yıllarda olduğu gibi Kürdistan coğrafyası yakılıp, yıkılarak sonuç alınacağı sanılıyor. Ne bu yakıp yıkmalar, ne bu katliamlar ne de gerillaya dönük operasyonlar Kürt özgürlük mücadelesini durduramayacaktır.

“Bizler halk olarak, siyasetçi olarak devleti bu vahşet yöntemlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Eğer bütün Kürt ve Türkiye halkları buradaki yurttaşlar gibi can kaybı yaşanması diye el ele verirse, duyarlı davranırsa eminim ki barış gelecektir.
“Nasıl ki 40 yıllık savaş döneminde hiçbir Türkiye Başbakanı ve Cumhurbaşkanı’nın adı tarihte kalmadıysa Recep Tayyip Erdoğan’da tarihin çöp sepetine gidecektir.”

BALUKEN: BARIŞ ÇIĞLIĞINI İSTANBUL VE RİZE SAHİPLENMELİ

“Halkımız burada nöbet tutmasaydı belki burada yüzlerce gencimizin cenazesini kaldırmak zorunda kalacaktık. Halkımızın sergilediği bu duruş çok büyük ve saygıdeğer bir duruştur.

“Bugün Lice’den yükselen barış çığlığının İstanbul, Amasya ve Rize’den sahiplenmesi gerekir. Katliam girişimlerinin durdurulması için tüm Türk kamuoyunun güçlü bir desteğine ihtiyaç var.”

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2015, 20:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
karayazı
karayazı - 4 yıl Önce

kobanide rajavada kamışlıda niye canlı kalkan olmadınız oralarda göt korkusu vardı değil mi işid keserdi değil mi alışmışsınız türk askerine ve polisine ne eder size en fazla biber gazı atar anadolunun müslüman kürt halkı sizin kürtlere vermiş olduğunuz bu zararı hiç bir zaman unuytmayaçak yaşasın yasin börü

izmir
izmir - 4 yıl Önce

ayni hassasi̇yeti̇ neden asker poli̇s i̇çi̇nde göstermi̇yorsunuz. pkk li̇ler saldirdiğinda önleri̇ne geçi̇p canli kalkan olmuyorsunuz. bu şu demek si̇zler de syni yolun yolcususunuz. haa bu arada katayazi ni̇ki̇ i̇le yazan kardeşi̇me sonuna kadar katiliyorum. onun yorumunu beğenmeyenler doğrulari duyduklari i̇çi̇n rahatsiz oalnalrdir..

Heval
Heval - 4 yıl Önce

Karayazı insan olmayı deneSene sen çok şereflisin ya bide senin askerlerin polislerin şerefli olacak siz Türkler barbarsınız kürtlerin barışı istediği kadar sizde isteseydiniz bu durum oluşmazdı

Heval
Heval - 4 yıl Önce

Kürt Türk birdir bırakın birbirimize nefret söylemlerini bu gidiş sadece batıya yarar herkesin barış için sokağa çıkmalı o zaman devlet köşeye sıkışır

matzlaka
matzlaka - 4 yıl Önce

milleti rojava kurdistanina iside karsi savasa davet ettigine gore isid yandasi olmalisin isid yandasiysan insanlik dusmanisin yok eger indanlik yandasiysan insanlari oraya davet edecegine kendin gidip ordan yapardin cagrini yobaz

erco
erco - 4 yıl Önce

senın gıbı götler oldu surece bu savaş devam eder. karayazılı

murat
murat - 4 yıl Önce

Hepiniz ayni kõp....siniz

dimitri
dimitri - 4 yıl Önce

kuzey kurdistan cok yasa

SIRADAKİ HABER