HDP’li Sancar’dan Kavala kararına tepki: İktidarın içinde çok sert bir kavga var

Sancar, Kavala kararının önceden planlandığını söyledi

HDP’li Sancar’dan Kavala kararına tepki: İktidarın içinde çok sert bir kavga var

Gezi davasından beraat alan iş insanı Osman Kavala hakkında başka bir dosyadan gözaltı kararı verilmesine tepki gösteren HDP’li Mithat Sancar, verilen beraat kararının kurgu olduğunu ve önceden planlandığını söyleyerek, "İktidarın içinde çok sert bir kavga var" dedi. 

Yargılandığı Gezi Olayları davasından beraat eden iş insanı Osman Kavala hakkında 15 Temmuz askeri kalkışması hakkında tekrar gözaltı kararı verildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Mithat Sancar ve gezi davası avukatlarından Tora Pekin karara tepki gösterdi.

‘DEVLET İÇINDE KAVGA VAR'

Bu durumun yabancısı olmadıklarını belirten HDP’li Sancar, “Demirtaş için de aynısı yapılmıştı dolayısıyla bu devletin içinde farklı kanatların çok sert bir mücadelesinin ya da kavgasının devam ettiğini gösteriyor. Demek ki devlet içinde hatta iktidarın içinde çok sert bir kavga var. Bu kurumları tahrip eden toplumda çatışma hatlarını, gerilim noktalarını derinleştiren çok tehlikeli bir durumdur. Dolasıyla bizim burada yapmamız gereken şey bu ciddi durumun farkında olmak ve ortak mücadeleyi daha da ileri taşımak” dedi.

Kavala'nın tekrar tutuklanacağını söyleyen Sancar, “Öyle anlaşılıyor ki bir kurgu var. Bütün tedbirler ya da hamleler hesaplanarak bu karar çıkarılmış muhtemelen savcılık aşaması da sonra mahkemeye sevk aşaması da planlanmış” diye konuştu.

‘KARAR HUKUK DIŞIDIR’

Bu karar ile  hukukun dışına çıkıldığını belirten Gezi davası avukatlarından Tora Pekin ise, “Hukuku bir yorum yapmak çok mümkün değil. Hukukla işlevini tamamen kesmiş İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı hukukla tamamen bağını koparmış. Yani bugünkü beraat kararının ardından derhal böyle harekete geçerek 2 yıldır da tutuklu Osman Kavala niçin tahliye olacağı günü bekledin?” diye sordu.

Dosyanın bugün kullanılmak için elde bekletildiğini ifade eden Pekin, şunları söyledi: “Yani bu süreçte gezi davasında alınan tek bir karar bugünkü beraat kararıdır. Onun dışında alınmış olan hiçbir hukuki karar, işlem zaten yok. Bugünkü yargılamada baştan aşağı hukuk dışıydı ama sonucu itibarıyla tek doğru karar beraat kararıydı. Şimdi bu yeni gözaltı kararı da aynı şekilde hukuksuz bir karar olarak gözüküyor, bas bas bağırıyor.”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2020, 13:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER