HDP’li Paylan’ın dokunulmazlığının kaldırılması istendi

TBMM’ye CHP ve HDP milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması hakkında 10 dokunulmazlık dosyası geldi

HDP’li Paylan’ın dokunulmazlığının kaldırılması istendi

Adalet Bakanlığı, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Can Dündar ve Erdem Gül’ün 25 Mart 2016 tarihli duruşmasında ‘görevli memurun görevini yapmasını engellediği ve yargılamanın gizliliğini ihlal ettiği’ iddiasıyla HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan hakkında hazırlanan fezlekeyi TBMM’ye gönderdi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Can Dündar ve Erdem Gül duruşmasında mahkeme başkanı ile yaşanılan ‘müdahil olma’ talebinin fezleke talebine yol açtığını söyledi.

T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre Paylan, “Mesela Cumhurbaşkanının müdahillik talebi kabul edilirken bize suç duyurusunda bulunan bir mahkeme ile karşı karşıyayız. Bu uyduruk bir fezleke. Bu uyduruk fezlekelerden o kadar çok insanı, gazeteci ve siyasetçi tutukladılar ki” diye konuştu.

TBMM’ye son haftalarda özellikle CHP ve HDP’li vekilere dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle fezlekeler gönderilirken, Paylan hakkında düzenlenen fezleke konusunda şunları söyledi:

Can Dündar ve Erdem Gül’ün yargılandığı duruşmada mahkeme balkanı gizlilik kararı aldı ve Cumhurbaşkanı'nın müdahillik talebini kabul etti o anda ve hemen ara verdi. Biz de müdahil olmak istiyoruz dedik sonuçta bu Cumhurbaşkanı'na karşı değil, Meclis’e karşı yapılmış bir darbe, sonra görüşme talebimiz oldu mahkeme başkanıyla görüşmek istemedi, talebimizi reddetti. Salonda bekledik talebimizi tekrar iletmek için ama o gelir gelmez yalnızca ‘salonu terk etmeyen milletvekilleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verip salonu terk etti ve duruşmayı erteledi.

‘ÇOĞUNLUKLA PARTİLİ BİR YARGI VAR’

Mahkemelerin hepsi Cumhurbaşkanını artık resmi HSK seçimleriyle beraber ne düşünür diye her konuda adım atıyorlar. Çoğunlukla talimatlanmış bir yargı var, partili bir yargı var. Muhalefet milletvekillerini ya da temsilcilerinin had bildirilmesi gereken unsur olarak görüyorlar. Mesela Cumhurbaşkanının müdahillik talebi kabul edilirken bize suç duyurusunda bulunan bir mahkeme ile karşı karşıyayız. Bu uyduruk bir fezleke ve iddianamelerden o kadar çok insanın ama bu uyduruk fezlekelerden o kadar çok insanın tutukladılar ki...

 İKİ HAFTADA 61 FEZLEKE 

TBMM’ye CHP ve HDP milletvekillerinin yasama dokunulmazlıklarının kaldırılması hakkında 10 dokunulmazlık dosyası geldi.

Geçtiğimiz hafta da AKP’li Şamil Tayyar’ın da aralarında bulunduğu CHP ve HDP’li milletvekillerine ait 51 fezleke gönderilmişti.

TBMM’ye, CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, CHP Mersin Milletvekili Durmuş Fikri Sağlar, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encu, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran'ın yasama dokunulmazlığının kaldırılması hakkındaki Başbakanlık tezkereleri sunuldu.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 11:58

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER