HDP’li Paylan: Man'da vergi dairesi açın bütün bütçe açığımız kapanır

Bütçe görüşmelerinde, muhalefet ve iktidar arasında tartışmalar yaşandı

HDP’li Paylan: Man'da vergi dairesi açın bütün bütçe açığımız kapanır

2018 bütçe görüşmelerinde, HDP adına Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve HDP'nin Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri Garo Paylan ile Bedia Özgökçe Ertan açıklamalarda bulundu.

Yıldırım, 2018 bütçesinin OHAL'in, KHK'lerin, zenginlerin bütçesi olduğunu, bu bütçede Kürtler, kadınlar, gençler ve emekçilerin olmadığını ifade ederken, HDP'li Garo Paylan da Maliye Bakanı'na "Artık emekçinin sırtına binmekten vazgeçin sayın Maliye Bakanı. Gidin Panama'da, Malta'da, Man'da vergi dairesi açın. Bakın görün bütün bütçe açığımız kapanır" dedi.

İlk konuşmayı yapan Ahmet Yıldırım, "Bu ülkede bir siyasi darbe ile DBP'li belediyelerin gasp edilmesinin ve seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanmasının ikinci yılını; Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin tutukluğunun 400'üncü gününü geride bıraktığımız bu günlerde konuşmama tüm seçilmiş siyasetçilerimizin rehin halde iken bile verdikleri mücadeleyi selamlayarak başlamak istiyorum" dedi.

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en ciddi sistem krizinin yaşandığını söyledi.

Yıldırım'ın ardından HDP'nin Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Garo Paylan kürsüye çıktı. 2018 bütçesini "vicdansız ve adaletsiz bütçe" olarak nitelendiren Yıldırım, "2018 bütçesinde sosyal politikalara değil savaş politikalarına bütçe ayrılmıştır. AKP döneminin en vicdansız ve en adaletsiz bütçesi ile karşı karşıyayız" dedi.

250 saat süren Plan Bütçe Komisyonunda bütçe tasarısında bir virgül dahi değişmediğini söyleyen Paylan, "Çünkü artık Saray diyor ki "basın mührü, ben ne gönderiyorsam odur" dedi.

'S-400 ALACAĞINIZA TARIM BAKANI'NA VERİN'

Yüzde 11 büyüme rakamını değerlendiren Paylan şöyle devam etti:

"Sayın bakan kim büyüdü? İşçi, emekçi mutsuz, geçinemiyor. Kimi büyüttünüz Allah aşkına. Emek talanına, doğa sömürüsüne ve bir avuç yandaşı zenginleştirecek bir büyüme bu. Bakın tarım sadece yüzde 2 büyüdü. Allah'ınızı severseniz sayın Maliye Bakanı S-400 alacağınıza Tarım Bakanı'na versin, çiftçiye versin biraz da çiftçi büyüsün. Siz bir avuç yandaşı zenginleştireceğiz diyorsanız bu yolda devam edin. Bu büyüme sizin bildiğiniz müteahhitlerin, zenginlerin büyümesidir."

'MAN ADASI'NA VERGİ DAİRESİ AÇIN'

80 milyonun mutsuz olduğunu ifade eden Paylan, "Herkes mutsuz. Bir avuç insan mutlu onlar da korkuyor, parayı Man Adası'na kaçırıyorlar" dedi.

Paylan, "Devleti suç örgütü olmaktan çıkarmak bu Meclis'in başlıca görevidir. Buradan çıkmak da demokratik siyasetle, hukukun üstünlüğü ile basın özgürlüğü ile olur. S-400 ile olmaz. Artık emekçinin sırtına binmekten vazgeçin sayın Maliye Bakanı. Gidin Panama'da, Malta'da, Man'da vergi dairesi açın. Bakın görün bütün bütçe açığımız kapanır." dedi.

(Kaynak: CNN Türk)

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2017, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER