HDP’li Garo Paylan: ikinci tura ya Demirtaş kalacak ya da Muharrem İnce kalacak

HDP’li Paylan, Akşener’in halkı ikna etmesi gerektiğini savundu

HDP’li Garo Paylan: ikinci tura ya Demirtaş kalacak ya da Muharrem İnce kalacak

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara'ya 24 Haziran seçimleriyle ilgili açıklamalar yaptı.

İkinci tura Muharrem İnce ya da Selahattin Demirtaş’ın kalacağını ifade eden Paylan, “Akşener'in ikinci tura kalma ihtimali yok, ikinci tura ya Demirtaş kalacak ya sayın Muharrem İnce kalacak, bu net, anketlerde görülüyor. İnsanlar şunu düşünsünler; Demirtaş'a mı oy verecek yoksa Muharrem İnce'ye mi?” ifadelerini kullandı.

HDP'li Vekil Paylan, partilerinin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ı serbest bırakmayan hakimlere seslenerek, "Hakimlere de ben buradan çağrı yapıyorum, vermediğiniz kararlardan dolayı 24 Haziran'dan sonra yargılanabilirsiniz. Tayyip Erdoğan devam etmeyecek" dedi.

‘ERDOĞAN TUTUKSUZ YARGILANMALI’

Paylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın adil ve tutuksuz yargılanmasını gerektiğini de söyledi.

"Bu dönemde o kadar çok mağduriyet yarattı ki artık Erdoğan'ın emeklilik hayatını yaşaması lazım. Siyaseten tükenmiş bir siyasetçiden bahsediyoruz. Biz Erdoğan'ın adil yargılanmasını istiyoruz bütün bu yaptıklarından dolayı. Tutuksuz yargılanmasını istiyoruz."

‘DEMİRTAŞ'IN TUTUKLANMA SEBEBİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DIR’

"Demirtaş'ın 120 küsur fezlekesi var o fezlekeleri herkesin okumasını tavsiye ederim. HDP'nin sitesinde var. İnanın içinde hiçbir şey yok. Tamamen siyasi açıklamaları, siyasi önermelerinden dolayı yargılanıyor. Türkiye'yi ben böyle iyiye götürürüm diyor onlardan dolayı yargılanıyor bugün Demirtaş.

Demirtaş'ın tutuklanma sebebi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla tutuklanmıştır. Açıktır. 18 aydır Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzünden içeridedir. Oradan da bırakılacaksa maalesef yalnızca onun talimatıyla bırakılabilir çünkü karşımızda hakimler yok, saraydan talimat alan yargıçlar var. Ancak Recep Tayyip Erdoğan ya şimdi ben Demirtaş'ı bırakırsam mı daha çok oy alırım içeride tutarsam mı daha çok oy alırım hesabı dışında bir şey yok ortada.

Kurumları tarumar etmiş bir Cumhurbaşkanı var. Yargıyı, Meclis'i, basını, üniversiteleri tarumar etmiş bir Cumhurbaşkanı var. Karşımızda bir yargı yok o yüzden bu kararı verecek olan Cumhurbaşkanı. Aynı zamanda tabi ki halkın baskısı bu kararın verilmesini sağlayabilir. Yalnızca Kürtlerin boynunun borcu değil bu, topyekun Türkiye halkı Demirtaş'ın özgür olarak kampanyasını yapması için, baskı yapmalı.

Bir Cumhurbaşkanı adayı nasıl olur da cezaevinde kalabilir demeli. Çünkü bütün adaylar bakın 5 aday da meydanlara çıkmış ben şöyle yapacağım ben Türkiye'yi böyle kurtaracağım diyor bizim Cumhurbaşkanı adayımız dört duvar arasında, 12 metrekare içinde ülkenin geleceği için harıl harıl çalışıyor ama vatandaşa ulaşamıyor. Bu seçimlerin meşru ve demokratik olmasını istiyorsak Demirtaş özgür olmalı.

‘HAKİMLERE ÇAĞRI YAPIYORUM, 24 HAZİRAN'DAN SONRA YARGILANABİLİRSİNİZ’

Umarım hala meslek onurunu koruyan hakimler vardır. Devran dönüyor, hakimlere de ben buradan çağrı yapıyorum, vermediğiniz kararlardan dolayı 24 Haziran'dan sonra yargılanabilirsiniz. Tayyip Erdoğan devam etmeyecek. Vermediğiniz kararlardan veya baskıyla verdiğiniz kararlardan dolayı yargılanabilirsiniz. Hukuku işletin adil yargılamayı yapın."

Garo Paylan, İyi Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener için de, 90'lı yıllarda 'Ermeni dölü' ifadesini kullandığını anımsatarak, bir Ermeni olarak kesinlikle oy veremeyeceğini zaten ikinci tura da Demirtaş veya Muhrrem İnce'nin kalacağını belirtti.

‘İKİNCİ TURA DEMİRTAŞ VEYA İNCE KALACAK’

"Akşener, 90'lı yıllarda pek çok karanlık siyasetin başındaydı, İçişleri Bakanıy'dı. O dönemde Ermeni dölü demişti. Ermeni dölü diyerek hakaret etmişti, ben bir Ermeni olarak şimdi nasıl Akşener'e oy vereyim? Önyargılarım var ama bu önyargılarımı gidermek Akşener'in görevi. Ama şunu da söyleyeyim, Akşener'in ikinci tura kalma ihtimali yok, ikinci tura ya Demirtaş kalacak ya sayın Muharrem İnce kalacak, bu net, anketlerde görülüyor. İnsanlar şunu düşünsünler; Demirtaş'a mı oy verecek yoksa Muharrem İnce'ye mi? Akşener, MHP'den kopmuş bir kişilik, MHP'nin o tekçi politikalarının biz Erdoğan'a giydirilmiş halini yaşıyoruz, Akşener'in de ben o politikaları değil de demokratik politikaları güdeceğim diye toplumu ikna etmesi lazım. Şuanda beni ikna etmesi çok zor ama ona da şans tanımamız lazım. Bakacağız izleyeceğiz. Dediğim gibi, ikinci tura ya Demirtaş kalır, ya Muharrem İnce kalır, insanlar ikinci turu bunun üzerine değerlendirsinler."

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 22:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER