HDP’li Doğan: Aleviler bu anayasaya 'Hayır' diyecek!

"Tüm renklerin bir araya gelerek yaptığı bu anayasadan hiç kimsenin bir sorunu olmayacaktır"

HDP’li Doğan: Aleviler bu anayasaya 'Hayır' diyecek!

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, partisinin referandum çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Referandum çalışmalarının eşit şartlar altında yapılmadığını söyleyen Doğan, "Biz özgürlüğüne düşkün halklar ve inançlar olarak birbirimize ulaşacağız ve tüm bu baskıları boşa çıkartacağız. Bizim halka ulaşmamız engellenemeyecek. Basın kuruluşları hatta sosyal medyayı bize kapatabilirler ancak biz ev ev dolaşacağız. Halkımıza, bu yeni oligarşi sistemin halklara ve inançlara bir şey getirmediğini anlatacağız" ifadelerini kullandı.

Öte yanda, Alevilerin referandumda 'Hayır' diyeceğini belirten HDP'li Müslüm Doğan,  “Aleviler bu süreci aşabilecek bir toplumsal olgunluğa ve toplumsal birikime sahiptir. Onun için referandumda Aleviler 'Hayır' diyecek” dedi.

'AKP DİNİ ÇIKARLARI İÇİN KULLANIYOR’

AKP'nin dini çıkarları doğrultusunda kullandığını savunan Doğan, "Dini kötüye kullanan, dinin özgün halini bırakıp dini kendi iktidarı için kullanan bir iktidar modeliyle karşı karşıyayız” dedi.

Alevilerin geçmişte olduğu gibi dağınık olmadığını belirten Doğan, Alevilerin örgütlenip ortak bir akıl ve politika geliştirdiklerini, bu durumun Türkiye halkları ve inançları için bir kazanım olduğunu söyledi.

Kürt hareketi ile Alevi hareketinin birlikte mücadele etmesinin sistemi ciddi anlamda sarstığını sözlerine ekleyen Doğan, Alevi toplumunun hem ideolojik hem toplumsal anlamda ciddi bir güç olduğunu ifade etti.

'REDDEDİYORUZ'

Alevilerin her fırsatta demokratik bir cumhuriyette bir arada yaşama arzusunu dile getirdiğini söyleyen Doğan, devletin yeni asimilasyon araçlarını devreye sokmasının Alevileri tedirgin etiğini savundu.

Doğan, "Bu konuda da ciddi tepkiler oluşmuştur. Ancak Aleviler eski Alevi değildir. Alevilerin cumhuriyetin kuruluşundan bu yana yok sayılması ve asimilasyon politikalarını reddetmektedirler. Onun için kendi kurumlarını yarattılar" diye konuştu.

'YENİ SİSTEM İLE TÜM KAZANIMLARA SALDIRILACAK'

Başkanlık sistemiyle beraber Alevilerin tüm bu kazanımlarına daha fazla saldırılacağını söyleyen Doğan, "Özelikle 4+4+4 eğitim modeli aleviler için tasarlanmış bir asimilasyon sistemidir. Aleviler zorunlu olarak din dersi almak isteyenlere saygı duymaktadır. Ancak zorunlu din dersi almak istememektedirler. Çünkü devlet, zorunlu olarak verilen din dersini kendi Sünni inancını zorla öğretmek ve yaymak için bunu kullanıyor. Kaldı ki devlette Sünni inancı vermiyor. Verdiği devlet dinidir. Devlet inancıdır. Aslında ne olduğu anlaşılamayan bir inanç sistemidir. Çünkü alevlilerin Sünni yurttaşlarla bir sorunu yoktur. Aleviler bu süreci aşabilecek bir toplumsal olgunluğa ve toplumsal birikime sahiptir. Onun için referandumda Aleviler 'Hayır' diyecek" dedi.

'TÜM RENKLERİN OLDUĞU ANAYASAYA KİMSENİN İTİRAZI OLMAZ'

Devletin ve hükümetin tüm bunlardan yola çıkarak HDP'yi başta merkez medya olmak üzere halka ulaşmasının yolunu kapattığını savunan Doğan, "Biz HDP olarak diyoruz ki bu cumhuriyet demokratikleşirse yaşar. Bu ülkede birlikte yaşamın koşullarını gelin birlikte oluşturalım. Bir toplum sözleşmesi olarak yeni bir anayasa yapalım. Bu anayasada da hiçbir ulusun hiçbir inancın hiçbir sınıfın egemenliği tanımlanmasın. Tüm renklerin bir araya gelerek yaptığı bu anayasadan hiç kimsenin bir sorunu olmayacaktır" dedi.

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 17:51
YORUM EKLE