HDP’li Bilgen’den Kudüs yorumu: Trump yerine TBMM protesto edilmeli

HDP’li Bilgen, Kudüs’teki gelişmeleri ve AKP’nin tutumunu değerlendirdi

HDP’li Bilgen’den Kudüs yorumu: Trump yerine TBMM protesto edilmeli

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını, Kudüs’ün durumunu ve AKP’nin tepkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MA'nın haberine göre, Türkiye’de Trump yerine geçen yıl Mavi Marmara sözleşmesini kabul eden TBMM’nin protesto edilmesi gerektiğini savunan Bilgen, geçtiğimiz yıl Mavi Marmara’yla ilgili uluslararası anlaşmanın, Meclis Genel Kurulu’nda AKP, MHP ve CHP oylarıyla kabul edildiğini anımsattı.

Sadece HDP’nin oylamalarda “Hayır” oyunu kullandığını anımsatan Bilgen, “Kudüs’le ilgili duyarlılık sergileyen tek parti HDP’dir” dedi.

‘TÜRKİYE’DE DAHA AĞIRINI YAŞIYORUZ’

Filistin sorununun Türkiye’de turnusol kağıdı rolü oynadığını ifade eden Bilgen, “Bir politikada samimiyetiniz tutarlığınızla ölçülür. Elbette İsrail’in Filistinlilere reva gördüğü muamele, kabul edilemez bir muamele. Fakat Türkiye’de daha ağırını yaşadığımızı, net bir şekilde biliyoruz. Toplumsal gösterilere müdahale biçiminden tutun milletvekillerinin tutuklanarak cezaevine konulmasına kadar, birçok uygulama İsrail’in benzeridir. Kendi içinde sorunları görmezden gelip yok sayıp, İsrail olduğunda hamaset ve slogan yüklü mesajlar vermek, Ortadoğu siyasetçilerinin yaygın bir alışkanlığıdır” dedi.

‘KAPALI KAPILAR ARDINDA FİLİSTİN SÖMÜRÜLÜYOR’

Ortadoğu ülkelerinin kapalı kapılar ardından Filistin’in sömürülmesine yönelik farklı ilişkiler kurduğunu söyleyen öne süren Bilgen, “Kudüs istismarından, Filistin davasından ve sömürülmesinden söz etmek gerekiyor. Ortadoğu ülkeleri, kitlelere de nefret söylemini veya duyarlılık yaklaşımları yansıtıyorlar. Önümüzdeki günlerde farklı gelişmeler yaşanabilir. O zaman İslam dünyasında, Ortadoğu’da liderlerin hangi gizli ilişkilerde ve taahhütlerde bulunduğunu hep birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.   

‘KUDÜS’E DUYARLILIK SERGİLEYEN TEK PARTİ HDP’DİR’

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs açıklaması ardından başlayan protestolara değinen Bilen, şöyle devam etti:

“Bir yıl önce Mavi Marmara’yla ilgili uluslararası anlaşma Meclis’e geldiğinde HDP dışında hiçbir parti ‘Hayır’ oyu kullanmadı. Kürsüde ‘Hayır’ oyu verecekmiş gibi konuşan partiler, ya çekimser ya da ‘Evet’ oyu kullandı. O gün Kudüs’le ilgili duyarlılık sergileyen tek parti HDP’dir. O gün seyirci kalanlar, Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) protesto etmesi gerekenler, bunun yerine Trump’ı protesto etmeyi tercih ediyorlar.”

‘DİYARBAKIR VE ŞIRNAK’A DUYARLILIK GÖSTERSEYDİNİZ’

Trump’ın kararının Beyaz Saray önünde toplanan Müslümanlar tarafından eleştirildiğini anımsatan Bilgen, şöyle konuştu:

“Trump’ın kararını eleştirmek için Müslümanlar toplandı ve Cuma namazlarında Trump’ı eleştiren hutbeler okudular. Türkiye’de veya Ortadoğu’daki başka ülkelerde devlet başkanlarının yaptıkları yanlış işler veya sözlere karşı hutbe okunabilir mi? Diyanet İşleri buna izin verir mi? Gösterilere müdahale konusunda aynı şekilde Filistinlilere yapıldığında elbette tepki koymak gerekir. Filistin’e gösterdiğiniz duyarlılığı Diyarbakır veya Şırnak’a göstermiyorsanız, bu şehirlerde yaşandığında, ‘Bunlar teröristtir’ diyerek üstünü örterseniz, İsrail de zaten aynı gerekçeyle müdahale ettiğini söylüyor. Dolayısıyla bu mantığa teslim olmamak, her yerde tutarlı bir şekilde insan haklarının yanında durmak gerekiyor"

(Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 20:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER