HDP’li Bilgen'den 'HÜDAPAR ile ittifak olur mu' sorusuna yanıt

HDP’li Bilgen, HÜDAPAR ile ittifak olasılığını değerlendirdi

HDP’li Bilgen'den 'HÜDAPAR ile ittifak olur mu' sorusuna yanıt

HDP Sözcüsü ve Kars Milletvekili Ayhan Bilgen, 2019 seçimleri ve partisinin ittifak çalışmalarını değerlendirdi.

HDP'nin HÜDAPAR ile ittifak yapıp yapmayacağı konusunu değerlendiren Bilgen, " Bu konuyu sadece parti kurullarımızda değil, birlikte hareket ettiğimiz tüm toplumsal kesimlerle tartışmamız gerekiyor. 'Şununla asla olmaz' diyecek durumda değiliz" ifadesini kullandı.

'DEMOKRATİKLEŞME KAVRAMININ İÇİNİ DOLDURABİLECEĞİMİZ MUHATAPLARLA…'

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Bilgen, ittifak görüşmelerindeki önceliklerini şöyle anlattı:

"Türkiye'de siyaset, parlamento eksenli yürüdüğü için ne yazık ki parlamento dışındaki muhalefet sesini duyurma imkânından mahrum. Türkiye'nin demokratikleşmesi kavramının içini net olarak doldurabileceğimiz muhataplarla, hem farklı Kürt hareketleri hem de batıdaki farklı toplumsal hareketler ve siyasi partilerle ortaklaşmak önceliğimizdir."

HÜDAPAR'A YANIT

"Kapısı ilk çalınacak yapılar, en zor zamanlarda, en kritik konularda ortaklaştığımız, bir araya geldiğimiz yapılardır" diyen Bilgen, HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu'nun RS FM'deki Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına dile getirdiği "HDP'yle ittifak görüşmesi yapabiliriz" görüşünü de değerlendirdi.

Bilgen'in HÜDAPAR ile ittifak konusundaki görüşleri şöyle:

"Bu konuyu sadece parti kurullarımızda değil, birlikte hareket ettiğimiz tüm toplumsal kesimlerle tartışmamız gerekiyor. 'Şununla asla olmaz' diyebilecek bir durumda değiliz. Ama sonuç itibariyle tarihi hafıza da var. Bu hafızanın ne kadar doğru okunduğu, ne kadar doğru anlaşıldığı ne kadar birlikte hareket etmeye açık olunduğu konusunda netleşmeye ihtiyaç var. Ayırt etmeksizin söylüyorum, geçmişte yapılan yanlışlarla, siyasi hareketler yüzleştikçe, geleceğe dair ortaklaşma imkanı bulurlar. Ama herkes kendi geçmişini mutlak doğru olarak tarif ederse, buradan bir irade geliştirmek çok kolay olmayacaktır."

Kaynak: Sputnik

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER