HDP, Hüda-Par ile ittifak yapacak mı?

HDP, Hüda-par ile ilgili kararını bugün verecek

HDP, Hüda-Par ile ittifak yapacak mı?

CHP, İYİ Parti, SP ve DP’nin oluşturduğu 'sıfır baraj' ittifakının dışında tutulan  HDP, bölgede oluşan Kürdistani İttifak'la temasları sürdürüyor.

Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, çalışmaların yönü Hüda-Par’ın da içinde yer aldığı geniş bir seçim ittifakını işaret ediyor. Karar bugün bildirilecek.

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T), Kürt Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Azadi Hareketi girişimiyle kurulan “Kürt seçim ittifakı”, hafta başında Hüda-Par’la HDP’nin de içinde bulunduğu bir ittifak yapılarak 24 Haziran seçimlerine girilmesi konusunda görüşmeler yapmıştı.

Hüda-Par’ın öneriye olumlu yaklaşması üzerine 5 partinin oluşturduğu Kürt seçim ittifakı heyeti dün Diyarbakır’da HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ile görüştü. Görüşmeye, Kürt siyasi hareketinin simge isimlerinden Ahmet Türk de katıldı.

Heyette ise KDP-T Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, KDP Genel Başkanı Sertaç Bucak, PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Başkanı Mesut Tek, AZADİ Hareketi Genel Sekreteri Ayetullah Aşiti ve AZADİ Hareketi Siyasi İşler Sorumlusu Sıdkı Zilan yer aldı.

HDP TEKLİFİ REDDETMEDİ

Seçim ittifakı temsilcileri, görüşmede Hüda-Par’la birlikte bölgede geniş bir ittifak yapılması teklifini sundu. HDP’nin söz konusu teklifi reddetmediği, parti organlarının görüşü alındıktan sonra bugün bir yanıt verileceği ifade edildi.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2018, 09:03

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER