HDP'den 'Yüksekova' ve 'Kars' olayları için açıklama

HDP açıklamasında, 'Çözüm adımlarının hızlandırılması acil bir ihtiyaçtır' denildi...

HDP'den 'Yüksekova' ve 'Kars' olayları için açıklama

Halkların Demokratik Partisi, 23 Ekim'de Kars'ta üç PKK gerillasının çıkan çatışmada yaşamını yitirmesi ile bugün de Hakkari Yüksekova'da üç askeri yetkilinin silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi sonrasında "Çözüm adımlarının hızlandırılması acil bir ihtiyaçtır" başlıklı bir yazılı açıklama yaptı.

HDP açıklamasında, Kars ve Hakkari'deki ölümler hatırlatılarak, "Bu gelişmeler bizim için büyük bir üzüntü ve kaygı konusudur. Her şeyden önce yaşamını yitirenlere rahmet, ailelerine başsağlığı ve yakınlarına sabır diliyoruz," denildi.

Açıklamada, 'üzüntü' ve 'kaygının' nedeni ise, "Türkiye'de yeniden çatışmaların yaşanacağı, canlarımızın yitirileceği, evlere ateşin düşeceği bir döneme doğru yaklaşıldığını hissediyoruz," olarak ifade edildi.

HDP, yaşanan gelişmelerin Ortadoğu'nun bugünkü durumunda Türkiye'yi son derece tehlikeli bir ortama doğru sürükleyeceğini söyleyerek, "Bu toprakların en kadim meselelerinden birini çözmek için daha fazla beklenmemelidir," dedi ve şöyle devam etti: "Kalıcı bir barış için herkesi çözüm sürecine katkı sunmaya ve sürecin gerekliliklerini hızla yerine getirerek sorunların çözümüne odaklanmaya, herkesi yeniden çatışma ortamına zemin sunan tutumlardan kaçınmaya davet ediyoruz. İnanıyoruz ki, doğru ve gerekli adımlar atıldığında kalıcı barışın sağlanması çok yakın bir gelecekte mümkün olabilir." (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2014, 22:12
YORUM EKLE