HDP’den Yüksekdağ, Demirtaş ve Baluken’in davasına çağrı

Yüksekdağ ve Baluken’in davası 6 Aralık’ta, Demirtaş’ın davası ise 7 Aralık’ta görülecek

HDP’den Yüksekdağ, Demirtaş ve Baluken’in davasına çağrı

Halkların Demokratik Partisi (HD) Diyarbakır İl Örgütü, tutuklu vekillerin bu hafta görülecek davasına katılım çağrısı yaptı.

Basın toplantısı düzenleyen İl Eş Başkanı Filiz Buluttekin, HDP’nin üzerinde ağır baskılar olduğunu ifade ederek, “Aralarında Eş Genel Başkanlarımızın da bulunduğu HDP’li 9 milletvekili, 68 Belediye Eş Başkanı, 100’ü aşkın Belediye Meclis Üyesi ve binlerce Kürt siyasetçi halen tutuklu bulunmaktadır. Bu tablo bile başlı başına AKP iktidarının ülkeyi içine sokmuş olduğu kaotik ortamın ve her geçen gün faşizmi gerektiğinde yargı eliyle nasıl kurumsallaştırdığının somut göstergesidir” dedi.

Amerika’nın Sesi’nden Mahmut Bozarslan’ın haberine göre, Buluttekin, HDP’nin etkisizleştirilmeye çalışıldığını savunarak, seçmenleri ve sivil toplum örgütlerini duruşmalara duyarlı olmaya çağırdı.

Buluttekin, “AKP iktidarının halk iradesini hiçe sayarak bu iradeyi ve partimizi etkisizleştirmeye çalışma durumu, demokratik siyaset yolunun seçenek olmaktan çıkarılması gibi ciddi bir toplumsal tehlikeyi barındırmaktadır. Maruz kalınan tüm gözaltı tutuklama ve baskılara rağmen Kürt siyaseti demokratik siyaset zemininde mücadelesini yürütmekte ısrarlıdır. Bu ısrar ve arzu, demokratik barışçıl yöntemlerle sorunlarımızın çözümünün mümkün olabileceği inancından kaynaklanmaktadır. HDP Amed il örgütü olarak 6 Aralık Çarşamba günü Amed de Grup Başkan vekilimiz ve Amed milletvekili İdris Baluken’in saat 14:00 de görülecek olan davası için adliyede olacağız. Bu duruşmada yargılananın Sayın Baluken’in şahsında bu kentin iradesi olduğundan hareketle kentimizdeki tüm sivil toplum ve meslek örgütleri ile benzer kurum temsilcilerinin katılımını; halkımızın da gereken ilgiyi göstermesini bekliyoruz” diye konuştu.

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ Ankara’da 6 Aralık’ta, Grup Başkanvekili İdris Baluken 6 Aralık’ta Diyarbakır’da, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş ise 7 Aralık’ta Ankara’da hakim karşısına çıkacak.

DEMİRTAŞ’IN SAVUNMASININ BULUNDUĞU BİLGİSAYAR ÇALINMIŞTI

Öte yandan Selahattin Demirtaş’ın savunma ekibinde bulunan Avukat Mehmet Emin Aktar'ın bürosuna giren hırsızlar, Demirtaş'ın 7 Aralık'ta görülecek duruşması için hazırlanan savunmanın bulunduğu bilgisayarı çalındı.

Yenişehir İlçesinde bulunan avukatlık bürosuna giren hırsızlar, 3 bilgisayarı çaldı. Çevredeki esnafın müdahale ettiği hırsızlar, bilgisayarlardan ikisini sokakta bıraktı. Kaçan hırsızlar içinde Demirtaş'ın savunmaları olan bilgisayarı beraberlerinde götürdü. Olayla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Aktar’ın bürosunun bir yıl içinde dört kez soyulmaya çalışıldığı ortaya çıktı.

(Kaynak: Amerika'nın Sesi)

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 14:31

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER