HDP’den uluslararası kurumlara mektup

HDP, DTK’nin kapısının mühürlenmesi ve Rojbin Çetin’e dönük işkenceye ilişkin uluslararası kurumlara 3 ayrı mektup gönderdi

HDP’den uluslararası kurumlara mektup

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dış İlişkiler Komisyonu, sivillerin yaşamını yitirdiği Irak Federe Kürdistan Bölgesi’ne dönük askeri operasyon, Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu üyesi Rojbin Çetin’e yapılan köpekli işkence, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) dönük operasyon ve koronavirüs riski altında olan hasta tutuklular için uluslararası kurum, elçilik ve kardeş partilerine 3 ayrı mektup gönderdi.

Komisyon Eş Sözcüleri Feleknas Uca ve Hişyar Özsoy’un imzasıyla Irak Kürdistan Bölgesi’ne dönük hava ve kara operasyonlarına ilişkin mektupta, operasyonların egemen bir ülkenin sınır ya da hava sahasının ihlali olduğu ifade edildi.

Mektupta, Türkiye’nin ülke içinde Kürtlere karşı baskıcı yöntemleri sürdürürken, Irak ve Suriye’de de Kürtlere yönelik operasyonların rutinleştirdiğine dikkat çekildi.

DTK OPERASYONU

HDP ve DTK’ye dönük gözaltı ve gözaltında işkence vakasına ilişkin gönderilen mektupta ise, DTK binasının kapatılması ve Rojbin Çetin’e köpeklerle işkence yapılmasının hükümetin umutsuzluğunun belirtisi olduğu savunuldu.

Mektupta, HDP’nin özgür, demokratik ve barışçıl bir gelecek için politik mücadelesine her zamankinden daha fazla bağlı olduğu ifade edildi.

HASTA TUTUKLULAR

Bir diğer mektupta da, Elazığ Cezaevi’nde tutulan ve koronavirüs salgınına yakalanan hasta tutuklu Deniz Yıldırım özelinde cezaevindeki hasta tutukluların durumunun aciliyetine dikkat çekildii.

Mektupta, Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi (CPT), Avrupa Konseyi, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) ve BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği gibi kurumlara koronavirüs koşulları altında cezaevinde yüksek risk altında bulunan hasta tutukluların hakları ve sağlıklarının korunması için harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2020, 23:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER