HDP’den mezarlık saldırılarına suç duyurusu

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, mezarlıklara yapılan saldırılara ilişkin suç duyurusunda bulunarak, kamu davası açılmasını talep etti

HDP’den mezarlık saldırılarına suç duyurusu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Hakkari, Van, Muş, Diyarbakır, Bingöl ve Şırnak gibi kentlerde mezarlıklara yönelik saldırıları ve mezar taşlarının tahrip edilmesi ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Komisyon, saldırıların yaşandığı kentlerde konuyla ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda, saldırılarla Anayasa’nın 13, 15, 17 ve 20’nci maddelerinin ihlal edildiği belirtildi.

Dilekçede, “İbadethanelere, bunların eklentilerine, buralardaki eşyaya, mezarlara, bunların üzerindeki yapılara, mezarlıklardaki tesislere, mezarlıkların korunmasına yönelik olarak yapılan yapıları yıkmak, bozmak veya kırmak suretiyle zarar veren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” şeklindeki TCK 153/1’inci maddesine işaret edilerek, söz konusu yaptırımların uygulanması istendi.

“Dini, kültürü, inancı, felsefesi ve politik yaklaşımı fark etmeksizin ölünün mezarına/cenazesine karşı her türlü saldırının ayrıntıları, açıkladığımız üzere devletin sorumluluğunda olduğu açıktır” denilen dilekçede, “Toplumun farklı değerlerini hiçe sayan bu saldırıların, devlet erki tarafından önlenmemesi toplumsal ayrışmayı arttırdığı gibi beraberinde gerginliği de artırmaktadır. Toplumsal değerleri aşağılayıcı insanlık dışı bu saldırıların bir an önce önlenmesi, saldırıları gerçekleştirenlerin cezalandırılması hukuken zorunludur” ifadeleri yer aldı.

Kamu davası açılmasının talep edildiği dilekçede, şunlar kaydedildi: “Açıkladığımız ve re’sen dikkate alınacak nedenlerle; yapılan bu şikâyetin kabulü ile olayı gerçekleştiren faillerin tespiti ve 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 130. ve 150. maddeleri gereğince, cezalandırılmaları için gereğinin yapılarak, haklarında kamu davası açılması talep olunur.”

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 22:28

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER