HDP'den KCK açıklamasına tepki

'Ermeni ve Rum kimlikleri paralel devletle ilintilendirilemez' denildi...

HDP'den KCK açıklamasına tepki

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat'ın bazı sözleri kamuoyunda ve Halkların Demokratik Partisi içinde tartışmalara yol açtı.

HDP Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü de bir açıklama yaparak ‘Ermeni ve Rum kimlikleriparalel devlet” ile ilintilendirilemez’ dedi.

“KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat'ın, Paris'te Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın katledilmelerinin birinci yıldönümü vesilesiyle verdiği mülakatta, “Türkiye’de resmi devletin dışında oluşan paralel devletler”den söz ederken, “İsrail lobisi... milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri”nin de “birer paralel devlet” olduğuna ilişkin tespitlerinin Halkların Demokratik Partisi (HDP) içinde ve dışında tartışmalara ve endişelere neden olduğunu görüyoruz” diyen Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanları Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü konu hakkında yaptıkları yazılı açıklamada şunları dile getirdi:

“Resmi toplumdan ve devletten, hukuken ve siyaseten dışlanan ve sıkça nefret söyleminin nesnesi kılınan Ermeni, Rum ve Yahudi kimliklerinin “paralel devlet” ile ilintilendirilmesinin halklarımız arasında endişeyle izlenmesinin nedenlerini anlıyoruz.

Geçmişte yaşanmış olanlar, Ermeni, Asuri ve Süryani soykırımı, Rum tehcir ve sürgünleri, Anadolu ve Yunanistan mübadeleleri ile Yahudi düşmanlığı mağdurlarının kayıplarının telafisi ve haklarının iadesi için de mücadele eden partimizin Ermeni, Rum, Yahudi, Çerkes, Pomak, Arap, Laz ve elbette Kürt ve Türk ve diğer halklardan üyeleri vardır.

Öyle düşünüyoruz ki, bir asırdır süregiden resmi ve gayrı resmi inkar ve imhaya karşı mücadele halindeki Kürt halkının devrimci sözcüleri de, yaşadığımız coğrafyada halkların eşitliği ve kardeşliği düşüncesini ihya edecek, mücadele ortaklığını pekiştirecek bir söylemi tercih etmelidir. Eşitliğe dayalı ortak ve demokratik bir gelecek kurmayı gölgeleyecek her tür endişeyi gidermek bu nedenle önemli ve gerekli bir adımdır.”

BESÊ HOZAT'IN AÇIKLAMASI

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bese Hozat’ın dün ANF'de yayınlanan açıklamasında, Paris'te suikast sonucu katledilen üç Kürt kadın siyasetçinin ölümlerinin yıldönümü vesilesiyle değerlendirmelerde bulunmuştu. Hozat, katliamdaki uluslararası güçlere dikkat çekmişti. Hozat'ın uzun açıklamasında, tepki toplayan ilgili bölüm şöyleydi:

“Türkiye’de resmi devletin dışında bir de oluşan paralel devletler vardır. Mesela F. Gülen cemaati paralel bir devlettir. İsrail lobisi, yine milliyetçi Ermeni ve Rum lobileri paralel birer devlettir. Paralel devletlerin birbiriyle ortaklaştığı ciddi bir çıkar ilişkisi vardır. Paralel devletlerin resmi bir hukukları, anayasaları yoktur. Görünürde resmiyete kavuşmuş bir orduları da yoktur ama resmi olandan daha güçlü ve örgütlü bir güce sahiptirler.  Özel Harp Dairesi ve JİTEM gibi güçler paralel devletin vurucu güçleridir, şimdi buna resmi kimlikli emniyet, polis ve yargı güçleri de eklenmiştir. Bunların bağlı kaldıkları hiçbir hukuk ve kural yoktur. Tüm savaş kurallarını kendileri belirleyip uyguluyorlar, kimseye de bir hesap vermiyorlar. Paralel devletin korkunçluğu esas burada ortaya çıkıyor. Paralel devlet Gladyo devletidir, NATO destekli cemaatin ve lobilerin illegal devlet örgütlenmesidir. Asıl amacı, Türkiye’nin demokratikleşmesini engellemektir.”

Konu hakkında Demokrat Haber yazarlarından İbrahim Yaylalı da şöyle yazmıştı:

Şanssız KCK açıklaması

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 22:47
YORUM EKLE