HDP’den kayyum açıklaması: Yok hükmündedir!

Merkez Yönetim Kurulu’ndan açıklama yapıldı

HDP’den kayyum açıklaması: Yok hükmündedir!

Halkların Demokratik Partisi Merkez Yönetim KuruluDiyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasını tanımıyoruz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

“Keyfi, hukuksuz ve demokrasiye aykırı uygulamaları olağan hale getirmiş olan iktidar bir adım daha attı” denilen açıklamada, “Diyarbakır halkının siyasi iradesini yok sayarak, yüz binlerce insanın seçtiği Eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’yı cezaevine koyan AKP Hükümeti, son olarak Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atadı” denildi.

HDP MYK açıklaması şöyle devam etti:

“AKP-Erdoğan yönetiminin siyaset anlayışı seçilmişleri tutuklamak, atanmışları yönetici yapmaktır. Bu atamayı hukuken ve siyasi olarak tanımıyoruz. OHAL’e ve Kanun Hükmünde Kararnamelere dayanan kayyum darbesi, halk iradesinin gasp edilmesidir.

Bir kez daha vurguluyoruz ki, kayyum düzenlemesi cunta Anayasası’nın bile birçok maddesine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı da dahil olmak üzere demokratik uluslararası anlaşmalara, evrensel hukuka ve temel insan haklarına aykırıdır.

Halk iradesini yok sayarak gasp eden, seçilmiş yerel yöneticileri ve kurulları işlevsiz kılan bu hukuksuz düzenleme, demokrasiye ve adalete inanan herkes için yok hükmündedir.”

 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER