HDP’den 'erken seçim' açıklaması: AKP’nin son seçimi olacaktır

HDP’li Yıldırım, tartışmalı anayasa değişiklik referandumu sonuçlarını değerlendirdi

HDP’den 'erken seçim' açıklaması: AKP’nin son seçimi olacaktır

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Örgütlenmeden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, referandum sonuçları ve ‘erken seçim’ iddialarını değerlendirdi.

Yıldırım, olası bir erken seçimin ‘AKP’nin son seçimi’ olacağını savundu.

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) referandum sonuçlarına yapılan itirazları reddetmesine değinen Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bitti bu iş” açıklamasına “Toplum bitti demeden bu iş bitmez” yanıtını verdi.

Referandum sonrası ‘erken seçim’ gündemine dair de açıklamalarda bulunan Yıldırım, şöyle konuştu:

Birçok senaryo konuşuluyor tartışılıyor, biri de olası baskın erken seçim. Ama mevcut koşullarda AKP iktidarının erken bir seçimi göze alabileceğine inanmıyoruz. Çünkü AKP iktidarı çok büyük yenildi. Böylesi büyük bir yenilgi üzerinden bir daha seçime gitme cesareti olabileceğine inanmıyorum. Üst üste yenilgiler AKP’yi dağıtacaktır. Özellikle 16 Nisan itibariyle AKP’nin baş aşağı gidişi hızlanmıştır. Bu gidişatı durdurup kendisince yeniden toparlanıp güç biriktirinceye kadar AKP böyle bir pozisyona girmeyecektir. Şayet girerse de, 16 Nisan’ın bize verdiği cesaretle ve umutla AKP’nin son seçimi olacaktır.

Hazırlığımız pozisyonumuz bu anlamda gelişmektedir. AKP karşısında sadece HDP değil, çok ciddi bir demokratik cephe hayır cephesi oluştu. Toplumsal bir demokratik cephe toplum zemininde demokratik ittifakı ile gelişecek bir mücadele olursa eğer AKP’nin son seçimi olacaktır.

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2017, 15:22

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER