HDP’den Demirtaş kararına ilişkin açıklama

HDP, mahkemenin verdiği onama kararına tepki gösterdi

HDP’den Demirtaş kararına ilişkin açıklama

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli imzasıyla yayınlanan açıklamada, mahkemenin verdiği onama kararına tepki gösterildi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği 4 yıl 8 ay; önceki dönem İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında verdiği 3 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

HDP’nin açıklamasında, “Bizler barışa ve adalete olan inancımızı asla kaybetmeyeceğiz. Sevgili Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi, tek bir kişi bile kalsak mücadeleye devam edeceğiz” denildi.

HDP’nin açıklaması şöyle:

‘ERDOĞAN’IN BU HAMLESİNİ HALK UNUTMAYACAK’

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi İkinci Ceza Dairesi, İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nin önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş hakkında verdiği 4 yıl 8 ay; önceki dönem İstanbul Milletvekilimiz Sırrı Süreyya Önder hakkında verdiği 3 yıl 6 ay hapis cezasını onadı.

Bu onama kararının alelacele ve dosyanın öne çekilerek alınmasının tek bir nedeni vardır: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Demirtaş için vermiş olduğu “derhal tahliye edilmelidir” kararının uygulanmaması için bahane üretmek. Yani karar hukuki değil, tamamen siyasidir.

Bu karar ile Demirtaş “tutuklu” konumundan “hükümlü” konumuna geçmiş ve yürütme tam anlamıyla yargıya hükmederek utanılacak bir kurnazlığa ve hileye imza atmıştır.

Erdoğan, AİHM’in son derece açık olan “Demirtaş tahliye edilmelidir” kararından sadece birkaç saat sonra, “Karar bizi bağlamaz, karşı hamlemizi yapar işi bitiririz” demişti. İşte karşı hamle budur.

Bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan bu rezalet, Cumhurbaşkanı’nın yargıyı maşa olarak kullandığının açık kanıtıdır. Artık gizli saklı değil, kameraların önünde yargıya talimat vermektedir. Yargı ise yürütmenin elinde bir araç olduğunu kanıtlamıştır.

Demirtaş ve Önder’in ağzından bugüne kadar “barış” dışında bir sözcük çıkmamıştır. Bizler onların bu ülkenin barışı için söylediği her sözün altına imza atıyor, bunun hesabını hukuk ve demokrasi yolunda soracağımızın sözünü veriyoruz.

Bizler barışa ve adalete olan inancımızı asla kaybetmeyeceğiz. Sevgili Selahattin Demirtaş’ın dediği gibi, tek bir kişi bile kalsak mücadeleye devam edeceğiz.

Bu kararı alan yargı mensupları da, talimatı veren Erdoğan da şunu çok iyi bilsin: Bu halk, bu kararı unutmaz. Bu halk bu kararın sebebinin AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan olduğunu bilir. Bu halk bu kararın sebebinin Erdoğan’ın Demirtaş korkusundan kaynaklandığını bilir. Bu halk bunun hesabını er ya da geç sorar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER