HDP’den Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilk tepki

HDP’nin 11 milletvekili tutuklu yargılanıyor

HDP’den Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilk tepki

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Berberoğlu’nun tutuklanmasını muhalefeti baskılamak adına alınmış bir karar olarak değerlendiren Kerestecioğlu, “Bir an önce demokratik siyasete dönülmeli. Bu yol, yol değil. Vekiller tutuklu yargılanmamalıdır. Yargının bağımsız olduğu, insanların adalete ulaşabileceği bir döneme geçmemiz gerekiyor. Bugün bunları yapanların kendilerinin de adalete ihtiyacı olduğu dönemler olacak. O zaman ne yapacaklarını bilemeyecekler. Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır” dedi.

Kerestecioğlu, karara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

“Gerçekten aslında yargının yeni suçlar yarattığı ve bağımsız olmadığının tamamen ortaya çıktığı karardan birisi bu. Daha önce de ifade etmiştik tutuklu milletvekillerimiz için söylediğimiz çok şey var. Bunun sınırları kalmayacağını da ifade etmiştik. Ancak bu karar çok ağır ve telafisi zor bir karar. Bütün Türkiye gözaltına ya da tutuklu durumda zaten. Milletvekillerinin başına bunun gelmesi, yasama faaliyetlerinin engellemesi de bir başka açı. Bir an önce demokratik siyasete dönülmeli. Bu yol, yol değil. Vekiller tutuklu yargılanmamalıdır. Yargının bağımsız olduğu, insanların adalete ulaşabileceği bir döneme geçmemiz gerekiyor. Bugün bunları yapanların kendilerinin de adalete ihtiyacı olduğu dönemler olacak. O zaman ne yapacaklarını bilemeyecekler. Bütün muhalefeti baskılamak için alınmış karardır.”

(Kaynak: Dihaber)

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 10:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER