HDP'de adayları halk belirleyecek

Halkların Demokratik Partisi'nde aday adayları belirleme çalışmaları devam ediyor...

HDP'de adayları halk belirleyecek

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da "Bu daha başlangıç" sloganıyla kongresini gerçekleştiren Halkların Demokratik Partisi'nde (HDP) aday adayları belirleme çalışmaları devam ediyor.

Seçim çalışmalarını yürütmek üzere merkezi seçim örgütleme komisyonunun kurulmasının ardından illerde ve ilçelerde komisyonlar oluşturulmaya başlandı.

MAHALLELERDE ANKETLER YAPILIYOR

Adayları belirlerken, halkın katılımını esas alan HDP, bunun için çeşitli mekanizma ve araçları devreye koydu. Bunların başında anket çalışması geliyor. Anket çalışmalarıyla "Nasıl bir aday?" sorusuna yanıt arayan HDP, halkın beklentisi ortaya çıktıktan sonra "Kim?" sorusu tartışmaya açacak.

Anketlerin yanı sıra her yerelde oluşturulan örgütlenme komisyonları, demokratik kitle örgütleri, sendikalar, odalar, değişik meslek kuruluşları, yerel dernekler, kadın, gençlik, ekoloji ve LGBTİ örgütleri, çeşitli inanç ve halkları temsil eden kurum ve bireyler ile esnaf, akademisyen, yazar, sanatçı ve yerel kanaat önderleri gibi toplumun çok çeşitli kesimleriyle temasa geçmeye başladı.

Bu görüşmelerde de, halkın yerel yönetimden taleplerinin neler olduğu açığa çıkartılmak isteniyor.

3 İLDE KAMUOYU ARAŞTIRMASI

HDP ayrıca, akademisyen ve uzmanlar oluşan bir komisyonla İstanbul, İzmir ve Mersin'de bir kamuoyu araştırması başlattı. Bu çalışma kapsamında, 10 yerde de fizibilite çalışması yürütülecek.

Bu çalışmalar sürerken, aday adayı olmak isteyenler de 1 Aralık'a kadar başvurularını gerçekleştirecek. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 12:34
YORUM EKLE