HDP'ye yönelik saldırı soruşturmalarının tümüne takipsizlik

HDP'li Meral Danış Beştaş, yargının partilerine dönük eşit ve adil yaklaşmadığını belirtti

HDP'ye yönelik saldırı soruşturmalarının tümüne takipsizlik

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Eş Genel Başkanı Yardımcısı Meral Danış Beştaş, son aylarda HDP’ye yönelik saldırılar ile ilgili yapılan suç duyurularına takipsizlik verilmesine ilişkin yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.

Beştaş, açıklamasında hükümet politikası sonucu öldürme, bombalama, yangın ve ateşe verme, baskın yapmak suretiyle faaliyetlerini durdurma, adli soruşturmalara maruz kalma, tutuklama, hakaret, tehdit, bayrak, afiş tabela indirme, linç gibi saldırılara uğradıklarını, buna rağmen şikayetlerinin sonuçsuz kaldığını belirtti.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

‘HDP BU ÜLKENİN DEMOKRASİSİNİN VAZGEÇİLMEZ PARTİSİDİR’

“Partimiz son aylarda giderek artan ve özellikle de son günlerde Eşbaşkanları üzerinden siyasi linç kampanyası olarak yürütülen saldırılar zincirinin hedefi haline gelmiştir. Gerek cumhurbaşkanı ve hükümet organlarının demeç, basın yayın söylemlerinde ifade edilen provokatif açıklama ve hedef göstermeler gerekse de yürütmenin tutumundan güç alan çeşitli odakların eylem planları çerçevesinde partimiz kurulduğu günden bu yana çok ağır saldırılara maruz kalmıştır. Denebilir ki, son bir yıl içerisinde partimizin uğradığı saldırılar,  Türkiye tarihinde hiçbir siyasi partiye bu denli çok sayıda, bu kadar açık ve yaygın şekilde yöneltilmemiştir.

"YASALAR ÖNÜNDEKİ EŞİTLİK İLKESİNİN HDP BAKIMINDAN HUKUKİ KARŞILIĞI YOK"

“Partimize yönelik saldırılardaki yaygınlık kadar adli soruşturmalar ve şikayetlere dönük takipsizlik kararlarının hızı ve niteliği Partimiz nezdinde yargı makamlarına şüpheye ve güvensizliğe itmektedir. Yasalar önündeki eşitlik ilkesinin HDP bakımından hukuki karşılığının olmadığını hissetmek bu güvensizlik olgusundan daha ağır değildir.

“HDP bu ülkenin demokrasisinin vazgeçilmez bir partisidir. Tıpkı adli makamların hukuk güvenliği ve toplumsal düzen açısından vazgeçilmez olduğu kadar. Bu sebeple tüm vatandaşlara ve tüm kurumlara eşit mesafede olması gereken adli mekanizmalardaki görevlilere bir kez daha çağrı yapıyoruz; adil yargılanma hakkı herkes için geçerlidir.

“Cumhurbaşkanının, hükümetin ya da AKP’nin  taraf olduğu şikayetlerde nasıl yaklaşım göstermekte iseniz hiçbir güvencesi olmayana da vatandaşa da HDP’ye de öyle yaklaşmak zorundasınız.  Ayrımcı uygulama değil eşit işlem ile görevinizi yürütmek zorundasınız. Kanun ve yargı makamları önünde hak arayan Partimiz söz konusu süreçlerle ilgili yasal girişimlerde bulunacağı bilgisi ile durumu kamuoyuyla paylaşma gereği doğmuştur.”

Güncelleme Tarihi: 01 Ağustos 2015, 13:12
YORUM EKLE