HDP'ye oy verenlere 'şerefsiz' diyen Bahçeli hakkında suç duyurusu

Aydın ve yazarlar, Bahçeli ve danışmanı hakkında suç duyurusunda bulunacak

HDP'ye oy verenlere 'şerefsiz' diyen Bahçeli hakkında suç duyurusu

9 aydın, "Yalıda viski yudumlayıp HDP'ye oy veren şerefsizler" sözleri için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli hakkında suç duyurusunda bulunacak. Suç duyurusu dilekçesinde aydınlar, HDP'ye oy verdiklerini belirterek, Bahçeli'nin kendilerine "Şerefsiz" ve "Hain" diyerek hakaret ettiğini, danışmanı Metin Özkan'ın ise fişleme yaparak hedef gösterdiğini belirterek, şüphelilerin TCK'nin ilgili maddelerine göre cezalandırılmalarını istiyor.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin HDP seçmenine yönelik "Öbür taraftan İzmir'de Marmaris'te yazlıklarında yatıp, AKP'nin olmasın diye oyunu MHP'ye vermeyen; ama HDP'yi Meclis'e taşıyan zavallılar, Türkiye'nin kaymağını yiyenler, Boğaz'da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun" sözlerine tepkiler gelmeye devam ediyor. Daha önce HDP ve ÖHD tarafından Bahçeli'nin sözlerine ilişkin "Hakaret" ve "Halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği veya aşağılama" suçlarını işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunarak, dokunulmazlığının kaldırılması için savcılık tarafından fezleke hazırlanması talebinde bulunulmuştu.

Bu suç duyurusunun ardından Türkiye'de bulunan aydın ve yazarlar da, Bahçeli ve danışmanı Metin Özkan hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Baskın Oran, Gençay Gürsoy, Oya Baydar, Ergin Cinmen, Neşe Erdilek, Aydın Engin, Orhan Doğançay, Şanar Yurdatapan ve Sait Çetinoğlu, Bahçeli ve Özkan hakkında hakaret ve tehdit suçlarından dava açılması için savcılıklara başvuruda bulunacak. Suç duyuruları farklı kentlerdeki Cumhuriyet Başsavcılıkları aracılığı ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılacak.

Dava dilekçesinde, Bahçeli'ye ilişkin, TCK'nin hakaret suçunu düzenleyen 125. maddesi ile halkı kin ve düşmanlığa teşvik suçuyla ilgili 126. Maddesi uyarınca cezalandırılması ve Anayasa'nın 83. Maddesi gereğince dokunulmazlığının kaldırılması istenirken, Bahçeli'nin danışmanı Metin Özkan hakkında, TCK'nin tehdit, hedef gösterme, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme suçlarını düzenleyen 106., 114. ve 115. maddelerinden kamu davası açılması talep ediliyor.

Aydınlar, HDP'ye oy verdiklerini belirterek, Bahçeli'nin kendilerine "şerefsiz" ve "hain" diyerek hakaret ettiğini, Özkan'ın ise fişleme yaparak hedef gösterdiğini ifade ederek, şüphelilerin TCK'nin ilgili maddelerine göre cezalandırılmalarını istiyor.

Aydınların hazırladığı suç duyurusu dilekçesinde, şu ifadelerde yer veriliyor:

"Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin bir toplantısında aşağıda yer aldığı şekilde açıklamada bulunmuştur:

'HDP, çözümü çok aşmış, sürekli taviz ile Türkiye'den beklentileri var. Irak'ta, Suriye'de, İran'da oluşturmaya çalıştıkları 4 parçalı Kürdistan'ın Kuzey ayağı üzerinde çalışmalarının sürdüren bir hain güruhudur. Halktan destek almış… Silahı dayayarak, '248 köyden 248'ini de istiyorum, yoksa içinizden istediğimi çeker vururum' oy tehdidiyle bir topluluk yaratılıyorsa, öbür taraftan İzmir'de, Marmaris'te yazlıklarında yatıp AKP'nin olmasın diye oyunu MHP'ye vermeyen; ama HDP'yi Meclis'e taşıyan zavallılar, Türkiye'nin kaymağını yiyenler, boğazda yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP'ye veren şerefsizler. Şimdi, HDP ile koalisyonu kurun.'

Söz konusu açıklama 04 Ağustos 2015 tarihli gazete ve internet sitelerinde yer almıştır.

Halkların Demokratik Partisi, Anayasa ve Siyasi Partiler Kanunu'nda tanımlandığı üzere demokratik yaşamın vazgeçilmez unsuru olarak tanımlanan siyasal partilerden biridir. 2015 yılı genel seçimlerinde yüzde 13.1 oranında oy almıştır. Bu seçimlerde ben de oyunu HDP'ye veren milyonlarca kişiden biriyim. MHP Genel Başkanı, benim gibi HDP'ye oy veren kişilere 'şerefsizler' demek suretiyle hakaret etmiş, HDP'lileri 'hain güruhu' demek suretiyle aşağılamıştır. Bu sözleri nedeniyle hakkında Türk Ceza Kanununun 125. maddesi gereği hakaret suçundan dava açılmalıdır.

MHP Genel Başkanı olan şüphelinin yukarıda yer verilen sözleri aynı zamanda Türk Ceza Kanunu'nun 216. maddesinde düzenlenen 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama' suçunu oluşturmaktadır.

Bilindiği gibi HDP, Kürt sorununun çözümü, hak ve özgürlüklerin geliştirilmesi, demokratik düzeninin kurulması yönünde çabalarıyla bilinen bir siyasal partidir. MHP ise 'milliyetçi' olduğunu söyleyen ve bu doğrultuda uzun yıllar siyaset yürüten, 12 Eylül öncesi sol görüşlü, Alevi kesimi hedef alan Maraş, Çorum, Sivas vb katliamlarındaki rolü açık olan, bu eylemleri nedeniyle pek çok yöneticisi cezalandırılan bir partidir. Bu partinin, gençlik yapılanmasının 'Ülkü Ocakları' adı altında pek çok şiddet eyleminin baş aktörü olduğu da kamuoyunun malumudur.

Bu sosyal olgu, şu anda ülkenin içerisinde bulunduğu çatışma ortamı, demokrasiden giderek uzaklaşma, şiddetin bir hükümet politikası haline gelmesi gibi güncel gerçeklikle birlikte ele alındığında şüphelinin sözlerinin yakın ve açık tehlike arz ettiği açıktır.

MHP Genel Başkanının bu sözlerini destekleyen danışmanı olan diğer şüpheli Metin Özkan ise, aynı gün bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada Bahçeli'nin 'boğazda viskisini yudumlayıp, oyunu HDP'ye veren şerefsizler' çıkışının 'doğru bir tabir olduğunu' söyleyerek hem hakareti yinelemiş hem de 'Kimlerdir bunlar? İsterseniz çantamda üç bin kişi, açıp burada saymayayım zamanımız kalmayabilir' diyerek HDP'ye oy veren kişileri hedef olarak belirlediklerini, isim isim not ederek fişlediklerini belirtmekle bu kişileri hedef göstermiştir.

Bütün bu sözler ve faaliyetler ile hedef gösterme, Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen tehdit, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi ve düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme suçlarını oluşturur.

Bilindiği gibi, ifade hürriyetinin sınırı, başkalarının şeref, hak ve öve şiddete teşviktir. Şüphelilerin konumu ve etkileme kapasiteleri dikkate alındığında haklarında soruşturma başlatılarak kamu davası açılması gerektiği açıktır.

Yukarıda açıklanan nedenlerle; şüpheliler hakkında soruşturma başlatılarak kamu davasının açılmasına, MHP Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli için Anayasa'nın 83. maddesi gereğince dokunulmazlığının kaldırılmasının gereklerinin yapılmasını talep ederim."

(DİHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 15:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
mamoste
mamoste - 3 yıl Önce

sana boyun eğmedik köpek morok sen yaşlandin bu i̇şler sana göre deği̇l