HDP: Sivas Katliamı’nı unutmuyoruz

2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden aydın ve sanatçılar, Madımak Otel’de yakılarak öldürülmüştü

HDP: Sivas Katliamı’nı unutmuyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Sivas Katliamı’nın yıl dönümü nedeniyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “24 yıl önce Sivas Katliamı’nda ve 37 yıl önce Çorum'da kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Katliamların hesabını sormak ve tarihle yüzleşmeyi sağlamak için demokrasi, özgürlük, barış, eşitlik ve adalet için mücadele edenlerin güçlerini birleştirmelerinin önemini bir kez daha vurguluyoruz” denildi.

HDP’nin açıklaması şu şekilde:

“24 yıl önce 2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a giden aydın ve sanatçılar göz göre göre katledildi. Madımak Oteli’nde 35 canımız yakılarak öldürüldü.

Alevi yurttaşlarımız, kendi kültürlerine ve kimliklerine sahip çıkmalarından dolayı saldırılarla karşı karşıya kaldılar. Daha önce Maraş’ta ve Çorum’da yaşananlar Sivas’ta tekrarlandı.

Aradan bunca yıl geçti, ama yaralar sarılmadı. Sorumlular bu insanlık suçundan dolayı almaları gereken cezaya çarptırılmadı. Saldırganlar kimi devlet kurumlarınca kollandı. Saldırganları kollayanlar ödüllendirildi. Devlet sadece katliama seyirci kalmadı, aynı zamanda yargı sürecinin sonuçlanmasına da engel oldu, delilleri kararttı, failleri korudu. İnsanlık suçunu zaman aşımına uğrattı.

Bu katliam demokrasiye, farklı inançların eşit koşullarda birlikte yaşamalarına karşı olanların marifetiydi. Nefret suçları ve ayrımcılık açısından yaşanmış en vahşi örneklerden biriydi.

Sivas Katliamı’nı yapan zihniyetle bugün iktidarda olan zihniyet arasında büyük benzerlikler vardır. O katliamın faillerinin avukatları bugün Bakan’dır, vekildir.

Bu kara leke hafızamızda ve vicdanlarımızda kolay kolay kapanmayacak bir yara açtı.

24 yıl önce Sivas Katliamı’nda ve 37 yıl önce Çorum'da kaybettiğimiz canlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Katliamların hesabını sormak ve tarihle yüzleşmeyi sağlamak için demokrasi, özgürlük, barış, eşitlik ve adalet için mücadele edenlerin güçlerini birleştirmelerinin önemini bir kez daha vurguluyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2017, 20:38

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER