HDP Selahattin Demirtaş için hem YSK'ye hem TBMM'ye başvuracak

24 Haziran’a yönelik seçim kampanyasını yürütürken diğer adaylarla eşit koşullara sahip olması talebini dile getirecek

HDP Selahattin Demirtaş için hem YSK'ye hem TBMM'ye başvuracak

HDP; adaylığı kesinleşen Selahattin Demirtaş’ın diğer cumhurbaşkanı adayları gibi eşit koşullarda seçim hazırlıklarını yapması talebiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve TBMM’ye başvuru yapmaya hazırlanıyor. Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, aşvuruda, YSK’nin seçimlerin eşit koşullarda gerçekleşmesini sağlama yükümlülüğü bulunduğuna atıf yapılarak, Demirtaş’ın cezaevi koşullarında olmaması ve kampanya döneminde diğer adaylar gibi serbest olması gerektiği ifade edilecek.

YSK’nin kesin cumhurbaşkanı aday listesi dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kesin listenin yayımlanmasıyla birlikte 24 Haziran’da yarışacak adaylar arasında yer alan Demirtaş’ın da adaylığı kesinlik kazandı. Böylece Türkiye tarihinde de ilk kez cezaevinden bir kişi resmen cumhurbaşkanı adayı oldu.

TBMM ’YE DE DİLEKÇE

HDP, Demirtaş’ın adaylığının kesinleşmesinin ardından hem YSK hem de TBMM’ye başvuru yapmaya hazırlanıyor. Edinilen bilgiye göre HDP, seçimlerin eşit koşullarda yapılması konusunda yasal yükümlülüğü bulunan YSK’ye başvuru yaparak Demirtaş’ın diğer adaylar gibi kampanyasını yürütmesi gerektiği; bu doğrultuda serbest kalması talebiyle bir başvuru yapacak. HDP aynı zamanda TBMM Başkanlığı’na da HDP Meclis grubunun adayı Demirtaş’ın serbest kalması gerektiği yönünde bir dilekçe verecek.

HDP’nin ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın seçim bildirgeleri bugün Ankara’da kamuoyuna duyurulacak. Edinilen bilgiye göre, hem cumhurbaşkanı seçimi bildirgesi hem de milletvekili seçim bildirgesinde ortak vaatlerin öne çıkarılacağı ve birbirini tamamlayan bir yapıda olacağı belirtiliyor. Bu kapsamda seçim kampanyalarının da bir arada ortak yürütüleceği ve kampanyaların birbiriyle tutarlı olacağı kaydediliyor.

24 Haziran öncesi muhalefet partileri arasında da cumhurbaşkanı adaylarının arasındaki yarışın öne çıktığı, bu durumun parlamenter sisteminin ikinci plana atılması anlamına geleceği ve Meclis’in artık önemi kalmadığı söylemini meşrulaştırdığı belirtiliyor. Bu kapsamda HDP’nin hem cumhurbaşkanı, hem de milletvekili seçim bildirgelerinde parlamenter sistemin güçlendirilmesi, geçiş dönemi vurgusunun yapılacağı belirtiliyor. Seçim bildirgelerinde tek adam sisteminden parlamenter demokrasiye geçiş konusunda yapılacak reformlara yönelik vaatlerin de bulunacağı kaydediliyor.

Kaynak: Cumhuriyet

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 19:36

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
M a k
M a k - 2 yıl Önce

Sayım Demirtaş demokrasi ve özgürlük içinde Türkiye geneleceyin için serbest bırakılması gerektiğini en iyisi olur zaten suan Türkiye de olan hal altına sağlık li bir seçimde olduğu nada inanmıyorum eğer sağlık li olsa olan hali kaldırması lazim demekki Akp kendine güvenmiyor için olan hali kaldırmıyor buda akp ye kara bir leke Türkiye geleceyin için sayım Demirtaş serbest kalması lazim

SIRADAKİ HABER