HDP, ÖSO’yu Meclis gündemine taşıdı

HDP’li Beştaş, OSÖ’ya yönelik tartışmaları Meclis’e taşıdı

HDP, ÖSO’yu Meclis gündemine taşıdı

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması talebiyle Meclise soru önergesi verdi.

AKP’nin Afrin operasyonunda TSK ile birlikte hareket eden ve 'ÖSO' olarak anılan güçler hakkında bir rapor düzenlediğini hatırlatan Beştaş, “ÖSO ile ilgili bir rapor hazırlanması hangi ihtiyaçtan kaynaklanmıştır?” diye sordu.

“ÖSO tam olarak nedir ve hangi ideolojik yapılardan oluşuyor” diye soran Beştaş, Başbakan Binali Yıldırım'dan şu sorulara yanıt vermesini istedi:

*ÖSO’nun El-Kaide, IŞİD, Nusra ve Ahrar Şam gibi yapılarla ilişkisi nedir? Bu konudaki iddiaların dayanağı nedir? 

*ÖSO’nun yürüttüğü faaliyetlerde el Kaide, IŞİD, Nusra ve Ahrar Şam ve benzeri örgütlerle birlikte hareket etmesinin sebebi nedir? ÖSO’nun bu yapılarla birlikte hareket ettiği bilinmesine rağmen neden destek verilmektedir?

*ÖSO ile Hükümetinizin ilişkileri ne zaman başlamıştır? Hükümetiniz ile ÖSO işbirliğinin temelinde nasıl bir anlaşma vardır?

*ÖSO’ya maddi destek ve silah desteği ne zamandan beri verilmektedir? ÖSO kaç kişiden oluşmaktadır? ÖSO üyeleri arasında kaç Türkiye vatandaşı, kaç Suriye vatandaşı bulunmaktadır?

*ÖSO’ya destek olan Türkiye vatandaşları ÖSO ile ne şekilde ve hangi gerekçe ile irtibatlanmışladır?

*ÖSO mensuplarının Türkiye’de eğitim gördüklerine dair iddialar doğru mudur? Bu eğitim faaliyetlerini kim finanse ve organize etmektedir?

*ÖSO ve diğer cihatçı silahlı gruplara TSK’nin öncü birlikleri olarak savaşmaları için hangi vaatlerde bulunulmuştur?

*ÖSO’nun Afrin’de Türkiye ile birlikte savaşması için maaş ödenmekte midir? Şayet bir maaş ödeniyorsa ne kadar ödenmektedir? Ayrıca ayni ve nakdi yardım söz konusu mudur? ÖSO’ya verilmek üzere ne tutarda bir ödenek ayrılmıştır?”

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2018, 20:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER