HDP operasyonuna CHP'den ilk tepkiler

HDP milletvekillerinin gözaltına alınmasını değerlendirdiler

HDP operasyonuna CHP'den ilk tepkiler

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu twitter hesabından “15 Temmuz'da FETÖ darbesine hayır dedik. Şimdi de AKP darbesine hayır diyoruz!” yazdı.
Tanrıkulu şöyle devam etti:

“Bu gece itibariyle AKP 6 milyon insana "verdiğin oyların hükmü yok" demiş ve ülke bütünlüğüne ağır darbe indirmiştir.

Bu gece yapılan sadece darbe değil aynı zamanda ülkeyi bölme harekatıdır! TBMM bir kez daha bombalanmıştır!

Bu gece yapılan sadece bir darbe değil aynı zamanda ülke bütünlüğüne de açık bir tehdittir. Bu çok tehlikeli bir provokasyondur!”

“KENDİNE DEMOKRAT BİR ANLAYIŞ”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile 9 milletvekilinin gözaltına alınmasıyla ilgili İleri Haber’e konuşan CHP  İstanbul Milletvekili Ali Şeker de, şunları söyledi:

"15 Temmuz'da nasıl bir darbe vurulmak istendiyse, tekrar bir darbe daha vuruldu. Demokratik siyasetin kanallarının açılması gerekirken bu, Türkiye'nin şiddet sarmalına sürüklenmesi için yapılan bir provokasyondur.

Milli irade dediklerinden sadece kendilerine verilen oyları anlayan, sadece kendisinin seçilmiş olduğunu düşünen AKP, diğer seçmenlerin oylarının kendileri düşüncülerine göre bir öneminin olmadığını gösteriyor. 6 milyon oy almış bir partiyi parlamento dışına sürüklemek adına bir çalışma içerisine girmiş durumdalar.

Demokrasi adına bunu kabul etmek mümkün değil. Daha önce milletvekillerinin parlamentoda gözaltına alındığı süreçleri Türkiye yaşadı. Ve Türk demokrasisine bunlar bir ayıp olarak, bir leke olarak işlendi. Tekrar bu süreçleri yaşamak Türk demokrasisi açısından bir gerileme. Bunu kabul etmek mümkün değil. Sadece kendine demokrat bir anlayış Türkiye'nin geleceğini olumsuz etkileyecektir."
 

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2016, 10:02

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER