HDP'nin yeni yol haritası ne olacak?

HDP, Ankara’da gerçekleştirilecek toplantıda yeni döneme dair yol haritasını belirleyecek

HDP'nin yeni yol haritası ne olacak?

HDP, yarın tüm bileşenleriyle Ankara’da gerçekleştirilecek toplantıda yeni döneme dair yol haritasını belirleyecek. İktidarın süren baskı ve kayyım politikasına yanıtın ne olacağı tartışmasını yürütecek HDP, ya “sine-i millet” kararıyla Meclis’ten çekilecek ya da kazanımlarını koruyarak ‘Üçüncü Yol’ seçeneğini büyütecek.

Türkiye’nin en büyük sorunu olan Kürt sorununu çözmek üzere başlatılan “diyalog süreci”ne AKP Hükümeti tarafından son verildiği 2014 yılından bugüne baskı, şiddet, tutuklama ve kayyım politikaları ile kriminalize edilmek istenen Halkların Demokratik Partisi (HDP), yeni döneme dair yol haritasını belirlemek üzere tüm yapı ve bileşenleriyle yarın Ankara’da toplanacak. Hilton Oteli'nde gerçekleştirilecek geniş katılımlı toplantıda AKP’nin özellikle 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yeniden başvurduğu kayyım politikası masaya yatırılacak.
 
HDP’ye yönelik baskılar AKP’nin tek başına iktidar olma şansını yitirdiği 7 Haziran seçimleriyle birlikte arttı. Başvurulan savaş politikaları ve anti-demokratik uygulamalar 15 Temmuz askeri kalkışmanın ardından ilan edilen OHAL döneminde tırmandı. 
 
HDP’nin bileşeni olan DBP’li 102 belediyeden 95’ine el konularak halk iradesi gasp edilmişti. Aynı dönemde HDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri ve binlerce yönetici ile üyesi tutuklandı.
 
31 Mart yerel seçimlerinde ise HDP, 3 büyükşehir 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı. Ancak 19 Ağustos-16 Kasım 2019 tarihleri arasında yapılan kayyım atamaları ile 3’ü büyükşehir, biri il, 19’u ilçe, biri de belde olmak üzere toplam 24 HDP’li belediye eşbaşkanı İçişleri Bakanlığı talimatıyla görevden uzaklaştırılıp, yerlerine kayyım atandı.
 
Görevden alınan belediye eşbaşkanlarından bu zamana kadar 14’ü tutuklanırken, 4 isim ise halen gözaltında.
 
Partiye yönelik başvurulan baskı ve hukuksuzluklar ile devam bu kayyım atamalarına karşı HDP yeni döneme dair mücadele tarzını oluşturup, tutumunu deklarasyonla açıklayacak. Parti bu toplantı öncesinde bileşenlerinin yansı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri ve çevrelerle kimi toplantılar da gerçekleştirdi.
 
SİNE-İ MİLLET ÖNERİSİ 
 
Yapılacak toplantıda masaya yatırılacak en önemli konu, "sine-i millet" tartışmaları. Meclis’ten ve belediyelerden çekilmeyi öngören bu öneri, partili bazı eski milletvekilleri tarafından gündeme getirildi. Gündeme getirilmesiyle birlikte de günlerdir yazılıp çizilmeye başlandı.
 
Partinin yetkili isimlerinden şimdiye değin böylesi bir karar alınabileceğine dair açıklama gelmezken, böylesi bir adımın getirisi ve götürüsü detaylıca yapılacak toplantıda tartışılacak.
 
Sine-i millete kararı alınması halinde bir ara seçime kapı aralanabilecek. Anayasa'nın 78. maddesine göre, TBMM üyeliklerinde en az 30 boşalma olduğu taktirde 3 ay içinde ara seçim yapılması gerekiyor. 600 milletvekili ile açılan Meclis’te hali hazırda bakan ve belediye başkanı koltuğuna oturan isimlerden boşalan 11 sandalye mevcut. 62 milletvekili bulunan HDP’den 19 ismin istifa etmesi halinde Anayasa gereği zorunlu ara seçime gidilebilir.  Ancak Anayasa'nın 84. maddesinde ''İstifa edenin milletvekilliğinin düşmesi, TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılır'' hükmü mevcut. Bu madde, AKP-MHP ittifakı ara seçime gidilmesini istemediği taktirde HDP'liler istifa etse dahi, bu istifaları Meclis'te onaylamayarak engellemesi anlamına geliyor. 
 
Bu nedenle olası bir "sine-i millet" kararı parti içerisindeki “duygusal tepkileri” törpülese de, partiyi bu süreç içerisinde yıpratma riski taşıması nedeniyle çok gerçekçi değil. 
 
Bu yüzden kendisini “Umudun Partisi” olarak tanımlayan HDP’nin, 24 Haziran genel seçimleri ve 31 Mart yerel seçimlerinde izlediği “Üçüncü Yol” stratejiyle demokrasi çevrelerini buluşturmayı sürdürerek mücadeleyi büyütmesi olası görülüyor. 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2019, 13:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER