HDP'nin Meclis başkanvekili belli oldu

Yurdusev Özsökmenler, iki haftalık periyodlarla Meclis’i yönetecek

HDP'nin Meclis başkanvekili belli oldu

Meclis’e 80 vekille girmeye hak kazanan HDP; CHP ve MHP ile birlikte bir Meclis Başkanvekili görevlendirecek. Van Milletvekili Yurdusev Özsökmenler, kadın milletvekillerinin kararı HDP’den bu görevi yürütecek isim olarak belirlendi. HDP’nin grup başkanvekilliği koltuklarında ise değişiklik yok.

İMC’de yer alan habere göre, meclis başkanına vekalet edecek olan Özsökmenler, iki haftalık periyodlarla Meclis’i yönetecek. HDP’nin Meclis’e katip üye olarak bildireceği isimse Mardin Milletvekili Erol Dora olacak.

Partinin grup başkanvekilliği koltuklarındaysa değişiklik yok. Pervin Buldan ve İdris Baluken, grup başkanvekilliği görevlerini yürütmeye devam edecek.

YURDUSEV ÖZSEKMENLER KİMDİR?

Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde dünyaya gelen Özsekmenler, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Antropoloji ve Etnoloji bölümü mezunu.

Özgür Gündem, Özgür Ülke gazetelerinde uzun yıllar gazetecilik yaptı. Daha sonra KESK’te basın uzmanı olarak çalıştı. Demokratik Halk Partisi (DEHAP) üyesi olarak kadın çalışmalarında yer aldı. DEHAP, 3 Kasım seçiminde Özsökmenler’i Gaziantep’ten milletvekili adayı gösterdi.

Özsekmenler, Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanlığı ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 12:56
YORUM EKLE
YORUMLAR
dyb
dyb - 3 yıl Önce

"Diyarbakır Bağlar Belediye Eşbaşkanlığı" cümlesi hatalı. Yurdusev Öksökmenler belediye başkanlığı yaptığı dönemde eşbaşkanlık hayata geçirilmemişti. Cümle Diyarbakır Bağlar Belediye Başkanlığı" olması gerek :)