HDP'li Yıldırım'dan Kürtçe soru önergesi

Meclis'te bir ilk

HDP'li Yıldırım'dan Kürtçe soru önergesi

HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na Kürtçe önerge verdi.

Aynı zamanda Kürdolog olan HDP’li Yıldırım, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesini tamamen Kürtçe olarak hazırladı.

TBMM’ye Kürtçe olarak sunulan önergenin işleme alınıp alınmayacağı henüz netleşmezken, TBMM Genel Kurulu tutanaklarında Kürtçe konuşmalar 'bilinmeyen dil' olarak geçiyor.

HDP’li Yıldırım, Kürtçe olarak sunduğu soru önergesinde Avcı’ya şu soruları yöneltti:

"Kürtçe dersinin ’yeterli derslik yok’ ve ’Kürtçe öğretmeni yok’ gibi nedenlerle öğrencilere seçtirilmediğine dair Bakanlığınıza ulaşan bir şikayet var mıdır?

Kürtçe dersinin seçilmesinin çeşitli gerekçelerle ve bazı yerlerde tahammülsüzlük nedeniyle engellenmesinin önüne geçmek için aldığınız tedbirler nelerdir?

Türkiye sınırları dahilinde milyonlarca Kürt (Kurmanc, Zaza) yaşamaktadır. Aynı şekilde okullarda seçmeli Kürtçe dersinin fiilen işletilmediği görülüyor. Buna göre bakanlığınızın Kürtçe anadilinde eğitimle ilgili yürüttüğü bir çalışma var mıdır? Anayasanın eğitim ve öğretim hakkını düzenleyen ilgili maddeleri anadilde eğitime imkan vermiyor. Buna göre anayasanın yasakladığı Kürtçe anadilinde eğitim meselesine Bakanlığınızın pedagojik-bilimsel bakışı nedir?" Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2015, 13:02

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER