HDP'li vekil 232 seçmen kaydedilen boş daireleri gösterdi

HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, 232 seçmenin kaydedildiği ancak kimsenin yaşamadığı evleri gazetecilere gezdirdi

HDP'li vekil 232 seçmen kaydedilen boş daireleri gösterdi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt İl Örgütü, seçmen kayıtlarının silinmesi ve boş binalara kaydırılan seçmen kayıtlarına ilişkin parti binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına HDP Siirt milletvekilleri Meral Danış Beştaş ve Sıddık Taş ile HDP İl Eşbaşkanı Serdar Batur katıldı. Basın toplantısının ardından Beştaş ve beraberindekiler, gazetecileri boş olduğu halde yüzlerce seçmenin kaydedildiği adreslere götürdü.

Toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Batur, seçmen kütüklerine ilişkin hileler yapıldığını belirterek, çalışmalar yaptıklarını ve usulsüzlükleri ortaya çıkardıklarını söyledi.

Meral Danış Beştaş ise YSK'nin mühürsüz oylara ilişkin kararlarının tarihe geçtiğini hatırlatarak, "Seçmen kütüklerine ilişkin bilgi işlemin çalışması sonucu tüm her şeyi ortaya çıkardık. 6 bin 488 seçmenin kaydının silindiği kayıtlara geçti. Ardından uyarılarımız dikkate alındı ve araştırmalar yapıldı. Biz silinen seçmen var dedik. Bunları tespit edin ve tahkikat başlatın dedik. YSK ise Anayasa'yla ilgisi olmayan bir karar alarak 'İsteyen herkes gidip kaydını yapabilir' açıklamasında bulundu. Tüm engellemelere rağmen insanlar günlerce soğukta bekleyerek kayıtlarını yeniledi. Bu da onlara yapılan büyük bir haksızlıktır" dedi.

'İTİRAZLARIMIZ KABUL EDİLMEDİ'

Silinen kayıtların yanı sıra diğer bir itirazlarının da güvenlik güçlerinin sayıları olduğuna dikkat çeken Beştaş sözlerine şöyle devam etti:

"İçişleri Bakanlığı'na soru önergeleri ile Siirt'te kaç kolluk kuvveti olduğunu sorduk. Bunların yanı sıra 441 kişinin öğrenci olmadığı halde kayıtlarının olmasına ilişkin itirazlarımız reddedildi. Bu karar skandaldır. Bunların yanı sıra bir dairede 50'nin üzerinde kayıtların olduğunu gördük. Bir evde en fazla 15 kişi oturabilir ama 50 kişi nasıl oturabilir. Bunun gibi birçok evdeki kayıtlara itiraz ettik. Kabul edilmedi. Boş binalarda bulunan seçmen kayıtları sahtekarlığın en somut örneğidir."

'BOŞ EVLERE PERDE ASILDI'

Beştaş, vakıfların boş dairelerinde 232 seçmen bulunduğunu belirterek, "Arkadaşlarımız gitti ve binaların boş olduğunu tespit etti. Boş binalara yaptığımız itirazlar sonrası Belçik Vadi evlerine pencerelere sanki birileri varmış gibi perdeler asıldı. Her şey ortada ve şeffaftır ama bunlara rağmen itirazlarımız kabul edilmedi. YSK'ye il örgütü ve genel merkez düzeyinde itirazlarımız yapıldı. Göz göre göre bunlar ortaya çıktı. Birileri gibi yalan konuşmuyoruz belgeler ile ortaya çıkardık. Talimatlar ile itirazlarımız kabul edilmedi" ifadelerini kullandı.

'OY KULLANILIP KULLANILMAYACAĞINI KONTROL EDECEĞİZ'

YSK'ye itirazlarının süreceğini ve bu işin peşini bırakmayacaklarını ifade eden Beştaş, "Tüm listeler elimizde ve hepsi hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Seçim günü de o gün gelip oy kullanıp kullanmayacaklarını takip edeceğiz" dedi.

GAZETECİLERLE YERİNDE TESPİT

Basın toplantısının ardından Beştaş ve beraberindekiler, gazetecileri boş olup yüzlerce seçmenin kayıtlı olduğu adreslere götürdü. 232 seçmen kaydının yapıldığı Yenimahalle 1580 sokak No 45 A/blok Belçim Evleri'ne giden Beştaş ve gazeteciler, henüz oturuma açılmayan boş daireleri gezdi. Evlerde birilerinin oturduğu yönünde izlemim vermek amacıyla takılan perdeler yerinde gösterildi. Seçmen kayıt listelerini gazetecilere gösteren Beştaş, her şeyin apaçık ortada olduğunu söyledi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 22:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER