HDP'li Paylan’a 'soykırım' cezası: 3 birleşimde olamayacak

Genel Kurul'da yapılan oylama sonucu HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'a 3 birleşim çıkarma cezası verildi

HDP'li Paylan’a 'soykırım' cezası: 3 birleşimde olamayacak

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'ın, TBMM Genel Kurulu'nda 'soykırım' ifadesini kullanması gerginliğe neden oldu.

Genel Kurul'da yapılan oylama sonucu Paylan'a 3 birleşim çıkarma cezası verildi.

Genel Kurul'da, anayasa değişikliği teklifinin 11. maddesinin görüşmelerinde söz alan Paylan, yok sayılanların ya sessizliğe büründüğünü ya da isyan ettiğini söyledi.

Paylan, 1913-1923 yıllarında Ermeniler, Süryaniler, Rumlar ve Yahudilerin kaybedildiğini belirterek, "Büyük katliam ve soykırımlarla bu topraklardan ya sürüldüler ya mübadelelere uğradılar" dedi.

AKP'li VEKİLLERDEN TEPKİ

AKP'li milletvekilleri, bu sözlerinden dolayı Paylan'a tepki gösterdi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın da Paylan'dan sözlerini düzeltmesini istedi. Aydın, o dönem karşılıklı acılar yaşandığını ancak bunun soykırım olarak nitelendirilemeyeceğini iddia etti.

'BEN ADINA SOYKIRIM DİYORUM, SİZ NE DERSENİZ DEYİN'

Konuşmasını sürdüren Paylan, "Bir zamanlar yüzde 40'tık, bugün binde biriz. Herhalde başımıza bir iş geldi ki… Ben adına soykırım diyorum, siz ne derseniz deyin. Adını hep beraber koyalım ve yolumuza devam edelim. Ermeni halkı başına ne geldiğini çok iyi biliyor. Atamın, dedemin başına ne geldiğini çok iyi biliyorum. Gelin adını siz koyun, hep beraber yüzleşelim. Artık biz yok hükmündeyiz, binde bire düşmüş durumdayız" ifadelerini kullandı. Bu sözler üzerine AK Partili milletvekilleri masaya vurarak protestoda bulundu.

BİRLEŞİME ARA VERİLDİ

Bazı AK Partili milletvekilleri kürsüye doğru yaklaşırken, HDP’li Sırrı Süreyya Önder, Paylan’ı kendi sıralarına götürdü. AK Partili milletvekilleri Paylan’a  "Ermeni diasporasının ifadelerini kullanamazsın burada. Böyle ifade özgürlüğü olmaz. Bu ne edepsizlik, bu ne şahsiyetsizlik" diye bağırdı.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın tartışmanın uzaması üzerine birleşime ara verdi.

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün, "Soykırım kelimesini düzeltecek" diye tepki göstermesinin ardından ayağa kalkan AKP'li milletvekilleri, Paylan'ın sözlerine karşı çıktı. TBMM Başkanvekili Aydın, tartışmanın uzaması üzerine birleşime ara verdi.

TBMM'DEN 3 BİRLEŞİM ÇIKARILMA CEZASI

Genel Kurul'a verilen aradan sonra AKP'li, CHP ve MHP adına söz alan milletvekilleri, Garo Paylan'ın açıklamasını kınadıklarını ifade etti.

HDP’li Sırrı Süreyya Önder ise olayların açığa çıkması için düşüncelerin serbestçe ifade edilmesine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Sırrı Süreyya Önder tarihlerinin bir çok acı olayla dolu olduğunu ifade ederek, bununla baş etmenin hakikati aramak ve gerçek neyse onun ortaya çıkmasını sağlamaktan geçtiğini dile getirdi.

Halkların birbirine soykırım yapmayacağını belirten Önder, dönemin konjonktürü, muktedirleri, egemenlerinin halkların boğazlaşmasını teşvik edip uygun zemin hazırladığını belirtti.

Önder, "Kimi halklar bu tuzağa düşer, kimi halklar düşmez, kimi kısmen bu oyuna gelir, kimi daha ferasetli davranır. Hatipler bizi şok edici beyanlarda da bulunabilirler. Bu acıların yeniden yaşanmamasını istiyorsak bunun yolu konuşturmamakla değil, ifadelerin serbestçe ifade edilmesine dönük bir ortam hazırlamaktan geçer" diye konuştu.

​Paylan'a 'soykırım' sözü için TBMM'den 3 birleşim boyunca çıkarılma cezası verildi. Paylan'ın sözlerinin de tutanaklardan çıkarılacağı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2017, 21:06

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER