HDP'li Paylan ve Önlü'nün Demirtaş'la görüşmesi engellendi

Bakanlık izni olmadığı gerekçesiyle görüşme engellendi

HDP'li Paylan ve Önlü'nün Demirtaş'la görüşmesi engellendi

HDP İstanbul milletvekili Garo Paylan ve Tunceli milletvekili Alican Önlü, Edirne Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Abdullah Zeydan’ı ziyaret etmek için Edirne'ye gitti. Paylan ve Önlü'nün ziyareti bakanlık izni olmadığı gerekçesiyle engellendi.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ve HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etmek için Edirne’ye gitti.

Cezaevine giden HDP’li vekiller yaklaşık 1 saat sonra çıkarak gazetecilere açıklamalarda bulundu.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Adalet Bakanlığı’nın kendilerine görüş izni vermediğini söyledi. Bunun ‘keyfi’ bir uygulama olduğunu kaydeden Paylan, “Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ve Hakkari milletvekilimiz Abdullah Zeydan’ın tutuklu bulunduğu cezaevine geldik. Biz takribi aylardır, eş genel başkanımızla görüşmek istiyoruz. Bir milletvekili olarak bunları özgürce yapmak istiyoruz. Çünkü partimizin eş genel başkanı kendisiyle özgür şartlarda haftalık olağan görüşmelerimizi yapmak istiyoruz. Ancak aylardır başvurularımızı yapmamıza rağmen Adalet Bakanlığı, keyfi bir şekilde bu izinleri vermiyor. Bu çerçevede cezaevi müdürü ve yardımcısıyla görüştük” dedi.

“SEÇİLMİŞLERİN ÖZGÜR OLMASINI İSTİYORUZ”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan’ın tutuklu olduğu cezaevi koşullarıyla ilgili bir sorun olmadığını kaydeden Paylan, “Eş Genel Başkanımız ve Hakkari milletvekilimizin koşullarıyla ilgili herhangi bir sorun olmadığını öğrendik. Esas sorun özgürlüklerin kısıtlanmış olması. Anayasa Mahkemesi’nden beklediğimiz tutuksuz yargılanma kararırının hala gelmemiş olmasıdır. Bir an önce bütün seçilmişlerimizin özgür olmasını bekliyoruz. Siyaset kanallarının açılmasını bekliyoruz. Adalet Bakanlığı’nın, Anayasa Mahkemesi’nin kararına kadar öncelikle milletvekillerinin kendi genel başkanlarıyla görüşme şartlarını yaratmasını bekliyoruz. Görüşemeden geri dönüyoruz” diye konuştu.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER