HDP'li Oluç: Muhtarlar iktidarın ajanı değildir

‘Muhtarlar seçilerek gelmiş halkın temsilcisidir, devletin kolluk güçleri değildir’

HDP'li Oluç: Muhtarlar iktidarın ajanı değildir

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç, Erdoğan'ın muhtarlara muhbirlik teklif etmesine tepki göstererek, "Muhtarlar seçilerek gelmiş halkın temsilcisidir, devletin kolluk güçleri değildir. Muhtarların görevleri arasında ihbarcılık yapmak yoktur" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Saruhan Oluç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarıyla, halklar arasında güvensizlik, kutuplaşma, gerginlik ve huzursuzluk yaratmaya devam ettiğini belirtti.

Muhtarlarla yapılan toplantıda konuşan Erdoğan'ın, muhtarlara, "hangi evde kim olduğunu bildirin" dediğini hatırlatan Oluç, "Bu çağrı, toplum içinde muhbirlik eğiliminin güçlenmesine yönelik bir çabadır. Cumhurbaşkanı'nın bu çağrısı aynı zamanda yerel demokrasiyi berhava etmeyi de hedeflemektedir" dedi.

"Mahallelerde seçilen kişilere muhtar denmesi anlamlıdır. Çünkü muhtar, özerk-bağımsız anlamına gelmektedir" diyen Oluç, Erdoğan'ın talebinin, bu anlamı yıkıp geçtiğini kaydetti.

'MUHTARLARIN GÖREVLERİ ARASINDA İHBARCILIK YOKTUR'

Erdoğan'ın ihbarcılık çağrısının, muhtarların toplumsal fonksiyonunu zedelediğini vurgulayan Oluç, şunları söyledi: "Çünkü muhtarlar yerel yönetimlerin, yerel demokrasinin önemli bir birimidir. Yurttaşların güven duyduğu ve yüz yüze ilişki kurduğu bir kuruma muhbirlik görevini atfetmek bir psikolojik savaş hamlesidir. Muhtarlar mahallenin ortak ihtiyaçlarını belirler, mahallede yaşam kalitesini geliştirir, mahalleye ilişkin işlerde belediye ve kamu kurumlarına görüş bildirir. Muhtarlar seçilerek gelmiş halkın temsilcisidir, devletin kolluk güçleri değildir. Muhtarların görevleri arasında ihbarcılık yapmak yoktur."

Muhtarların, güvenlik kurumlarının uzantısı olmadığını da vurgulayan Oluç, muhtarlara böyler rollerin biçilmesinin mahallelerdeki huzuru ve muhtarların konumunu sarsmaya yönelik olduğunu söyledi.

Ülkedeki asayişle ilgili sorunun muhatabının muhtarlık kurumunun olmadığını vurgulayan Oluç, Erdoğan'ın bu yaklaşımının, halkın muhtarlara olan bakışını olumsuz etkileyerek, kin ve usumeti körükleyeceğine işaret etti.

Oluç, "Cumhurbaşkanı'nın bu zihniyetinin başarısızlığı daha önce defalarca görülmüştür. Toplumsal ve tarihsel sorunların bu politikalarla çözülemeyeceğini halen anlayamamış olanlar, yanılgılarının farkına er ya da geç varacaklardır" dedi.

'ERDOĞAN KENDİSİ MUHTARLARA GİTMELİ'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, bir siyasi partinin genel başkanı gibi günlük siyaset hakkında demeç vermek için muhtarları araç olarak görmesinin pek çok açıdan yanlış olduğunu kaydeden Oluç, "Cumhurbaşkanı muhtarlarla bir araya gelme ihtiyacı duyarsa, kendisi onlara gitmelidir. Bu toplum, muhtarlarla bir araya geldiğinde, onların sorunlarını dinleyerek anlamaya çalışan bir cumhurbaşkanını hak etmektedir, tersini değil" diye belirtti. (ETHA)

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2015, 14:52
YORUM EKLE