HDP'li Kürkçü: Türkiye kendi beynini çekiçliyor

Kürkçü, Meclis konuşmasında akademisyenlerin Türkiye’den göç etmeye zorlandığını söyleyerek ‘Türkiye kendi beynini çekiçliyor’ dedi

HDP'li Kürkçü: Türkiye kendi beynini çekiçliyor

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada akademisyenlerin Türkiye’den göç etmeye zorlandığını söyledi. 

Olağanüstü hâlin ilanından bu yana, kanun hükmündeki kararnamelerle birlikte üniversitenin üzerine çökmüş olan kâbusun, bilim insanlarını toplumsal alanda sorumluluk yüklenmekten kendi kendilerini korumaya doğru ittiğini belirten Kürkçü: “Buna rağmen, binlerce akademisyenin ne kadar büyük bir özveriyle, bilim insanı olmaktan doğan haklarını kullanmaya çaba gösterdiklerini hep birlikte görüyoruz. Bunun sonucu, 4.478 akademisyenin olağanüstü hâlin ilanından bu yana akademiden kovulmuş olmalarıdır” dedi.

'TÜRKİYE ÇORAKLAŞIYOR'

Türkiye’nin, kendi beynini çekiçle dövdüğünü vurgulayan Kürkçü şöyle konuştu: “Bu insanların Türkiye'nin entelektüel ortamına, bilimsel gelişmesine, genel olarak fikrî dünyanın ve akademik dünyanın gelişmesine yaptıkları katkı sadece eksilmekle kalmıyor, onlardan beslenebilecek olan bütün diğer bilgi arayanlar da bundan mahrum bırakılıyor, Türkiye bu manada çoraklaşıyor ve çölleşiyor. 

Sadece akademisyenler değil, Türkiye'de kendilerinin artık bu ülkede yaşamalarına tahammül edilmeyeceğini varsayan, devletle aralarında hiçbir yasal ihtilaf ortaya çıkmamış olan binlerce insanın Türkiye'yi terk etmekte olduklarından acaba Meclisimizin haberi var mı?”

'YURTTAŞLAR GÖÇE ZORLANIYOR'

Türkiye’den göç edenlerin sayısının arttığına dikkat çeken Kürkçü  şunları söyledi: “Türkiye'den göç, 2000'lerin başına kadar, ortasına kadar yılda 30 bin civarındaydı. Çoğunlukla siyasi sebeplerle ve çoğunlukla kimlik sebepleri ve ideolojik sebeplerleydi. Ancak, bu, 2000'lerin başından itibaren, 2016'ya kadar nispeten duruldu. 2016'nın ilk on ayındaysa bu yüzde 50 oranında arttı. Sadece 2016'nın ilk on ayında 9.600 insan göç etti, 15 Temmuzdan sonra da bunun 3-4 katına çıktığını bu konuları araştıran bütün bilim insanları ortaya koyuyor. 

Sadece Avrupa'ya değil, Amerika Birleşik Devletleri'ne de; sadece bilim insanları değil, beyaz yakalılar, profesyoneller, meslek sahipleri de kitleler hâlinde Türkiye'den ayrılıyorlar. Bu, Türkiye'yi yönetenler için hiç dert değil mi acaba? Türkiye, yurttaşlarını âdeta cebrî bir biçimde ülkeden çıkmaya zorlamaktadır.”

'TÜRKİYE KENDİ BEYNİNİ ÇEKİÇLİYOR' 

Olağanüstü hâlin bir an önce sona erdirilmesinin temel bir zorunluluk olduğunu ifade eden Kürkçü: “Çünkü Türkiye beynini çekiçlemekte, kendi beynini örselemekte, kendisini cahil, bilgisiz, ebleh kılmak için elinden geleni ardına koymamaktadır. Aslında devlet kendini kurtarmaya çalıştığını sanırken intihar etmektedir ama bundan haberi yoktur. Bütün bu basınçlar, baskılar altında, hiç değilse bilim yapabilmek, hiç değilse yaşama tarzını sürdürebilmek için dışarıya gitmeyi tercih edenler de arkalarından teneke çalınarak suçlanmaktadır” dedi.

‘HAYIR’ DEYİN, ‘HAYIR’ DEYİN, ‘HAYIR’ DEYİN’

Hükûmeti göç meselesini son derece ciddi bir mesele olarak ele almaya ve yaptıklarıyla yüzleşmeye davet eden Kürkçü “Bu yüzleşmeyi en iyi biçimde 16 Nisan'da sağlayabileceğimizden eminim. Bütün yurttaşlarımıza, buradan beni duyanlara söylüyorum ki: Sesinizi yükseltin, buna ‘hayır’ deyin, ‘hayır’ deyin, ‘hayır’ deyin. Ancak o zaman hep birlikte özgürleşmenin bir adım daha yakınına geleceğiz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2017, 16:22
YORUM EKLE