HDP'li Konca: Siirtliler gereken cevabı verecek

DBP’li belediyelere kayyım atanmasına tepkiler sürüyor

HDP'li Konca: Siirtliler gereken cevabı verecek

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Siirt Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’ın tutuklanıp yerine kayyım atanmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Konca, “Sadece Siirt’te değil ilçelerinde de hiçbir yöneticimiz bırakılmadı. Eruh Belediyesi'ne el konuldu. 18 yöneticimiz ‘Kayyıma suikast girişiminde bulunabilir’ denilerek hukuksuz bir şekilde gözaltına alındı. Siirt halkı her şeyin farkında ve bu hukuksuzluklara gereken cevabı verecektir” dedi.

Siirt’te Kürt ve Arap halklarının büyük desteğiyle seçilen DBP’li belediyeye kayyım atanıp Belediye Eş Başkanı Tuncer Bakırhan’ın tutuklanmasına dönük tepkiler sürüyor.
 
Bakırhan’ın tutuklanmasına tepki gösteren Konca, “Devlet kayyımla halkın değerlerine ve iradesine el koydu. Siirt Belediye Başkanımız Tuncer Bakırhan’ın görevden uzaklaştırılmasına cenazelere katılması gerekçe gösterilmiş. Onlar bu politikalarla ‘İnsanlığınızdan da vicdanınızdan da vazgeçin’ diyorlar. Biz ise onlara bu insanlığı daima hatırlatacağız. Bu halk toplumsal olarak yaşadıkları katliamlarla, geçmişiyle siyasi bir hafızaya ve direniş geleneğine sahiptir. Kürtler bu direniş geleneğiyle birlikte bedel ödeyerek iradesini hem dünya hem de Türkiye kamuoyuna kabul ettirdi. Bu iradeden asla vazgeçmeyecektir.”diye konuştu.
 
‘HÜKÜMETİNİ AYAKTA TUTMAK İÇİN SALDIRIYOR’
 
AKP’nin uyguladığı politikaların hiçbir dayanağı olmadığını, dayandığı bütün güçlerin çöktüğünü ve kendini ayakta tutmak için de Kürtlere yönelik baskıcı politikalarını arttırdığını ifade eden Konca, “Türkiye’deki bütün siyasi, hukuki, muhalif kurumlar yok edilerek ülke ciddi bir kaosa sürükleniyor. AKP, ‘Kürtleri nasıl yok edebilirim’ tavrıyla Türkiye toplumuna savaş politikalarını dayatıyor. Kürtlerin kaybedecek hiçbir şeyi yok. Her saldırı karşısında yeni bir direnişle ve yöntemle bu politikalara karşı ayağa kalkmışlardır. Ancak bu savaş politikaları Türkiye toplumuna çok şey kaybettirecektir. Bu yüzden bütün Türkiye halkları bu sorgulamanın içerisinde olmalıdır” dedi.
 
(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2016, 22:34
YORUM EKLE