HDP'li Konca: Adalet için siyaset üretilmiyorsa bu parlamento hapishanedir

"Bizi yıldırmak isteyenlere cevabımız şudur: Bizim yaşadığımız zorluk, halkımıza yaşatılanlardan daha zor değil"

HDP'li Konca: Adalet için siyaset üretilmiyorsa bu parlamento hapishanedir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, "İçişleri Bakanı 'Biz onlara 4 duvar verdik' dedi. Adalet için siyaset üretilmiyorsa bu parlamento da hapishanedir" diye konuştu. Partisinin grup toplantısında konuşan Konca, "Bizi yıldırmak isteyenlere cevabımız şudur: Bizim yaşadığımız zorluk, halkımıza yaşatılanlardan daha zor değil" dedi.

Konca’nın konuşmasından satır başları şöyle:

Yüksekdağ’dan ve cezaevindeki tüm arkadaşlarımdan, havalandırma duvarlarının ardından da olsa aldığım selamlarını iletiyorum. Bugün yaşatılanlar, HDP’nin temsil ettiği demokratikleşme ile tekçi yaklaşımın ilk kez aşılmasının sonucudur.

Cezaevleri Türkiye tarihinde siyasetin bir bütün gerçeğini açığa çıkaran alanlardır. Eğer 80 darbesiyle, Diyarbakır’da Mamak’ta yaşananlarla hesaplaşmakla başlansaydı bugün yüzbinler cezaevlerinde olmazdı.

Bugün cezaevlerinde hak ihlalleri 80 darbesinde yaşananlardan daha ince, daha uzun süreli özel politikalarla uygulanmaktadır. Eğer zindanlara göndermek bir yöntemse, bizim cevabımız şu olur: “bizim yaşadığımız, halkımızın yaşadığından daha zor değil.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2017, 14:55
YORUM EKLE