HDP'li Kerestecioğlu: Ülkede onlarca yakıcı sorun varken, Meclis çalıştırılmıyor

"Darbecilerin yapamadığını AKP yapıyor"

HDP'li Kerestecioğlu: Ülkede onlarca yakıcı sorun varken, Meclis çalıştırılmıyor

HDP Grup Başkan Vekili Filiz Kerestecioğlu, iktidarın ülkede yaşanan olumsuzlukları yok sayıp Meclis'i çalşmaz hale getirdiğini savundu. Kerestecioğlu, “İktidar 15 Temmuz’da Meclis’i bombalayan zihniyetin yapmak istediğini yapmaktadır. Bu durumu asla kabul etmediğimizi TBMM’nin birilerinin ikbali değil halkın sorunları için çalışması gerektiğini ifade ediyor, Meclis’i çalışmaya çağırıyoruz” dedi. 

Kerestecioğlu'nun yaptığı açıklama şöyle: 
 
11 Mayıs 2017 Perşembe günü Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın yönetimindeki Meclis Genel Kurulu, keyfi gerekçelerle kapatılmıştır. 
 
Ülke gündeminde onlarca yakıcı sorun varken, ‘gündem sakin’ denilerek Meclis’in çalıştırılmaması iktidar partisinin ‘başkanlık sistemi’ hazırlığı, başkanlığın ısınma turlarıdır. 
 
Bu tutum, ‘millet iradesi’ kavramını dilinden düşürmeyenlerin millet iradesini açıkça yok saymasıdır. Meclis’i çalıştırmayan Ahmet Aydın ve AKP’li milletvekillerinin tek gündemi yaklaşan AKP Kongresi ve kongre sonrasında kurulacak yeni düzendeki varlık – yokluk savaşlarıdır. 
 
Oysa Türkiye halklarının Meclis’in çözmesini beklediği yüzlerce sorunu vardır. Biz KHK’larla işten atılan binlerce insanın durumunu görüşmek istiyoruz. Biz oğlunun cenazesini almak isteyen Kemal Gün’ün sorununa çözüm bulmak istiyoruz. Biz Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işe iade edilmesi için harekete geçilmesini istiyoruz. Biz Silopi’de uyurken öldürülen Furkan ve Muhammed’in katillerinin cezalandırılmasını istiyoruz. Biz tutuklu vekillerimizin özgürlüğü için Meclis’in adım atmasını istiyoruz, bu hukuksuz süreci yaşatan siyaset ve yargıyı konuşmak istiyoruz. Biz ekonomik krizi, kadın cinayetlerini müzakere etmek, çözüm yeri olmak istiyoruz.
 
Oysa iktidar, bütün bu sorunları yok sayıp Meclis’i çalışmaz hale getirerek, 15 Temmuz’da Meclis’i bombalayan zihniyetin yapmak istediğini yapmaktadır. Bu durumu asla kabul etmediğimizi TBMM’nin birilerinin ikbali değil halkın sorunları için çalışması gerektiğini ifade ediyor, Meclis’i çalışmaya çağırıyoruz.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 12:41

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER